Od czarnych żab po nowy gatunek psa – narażenie na promieniowanie zmusiło wiele zwierząt żyjących w pobliżu Czarnobyla do mutacji.
Nabywają nieznaną "supermoc"
Jednak nowe badanie pokazuje, że nie wszystkie zwierzęta w strefie wykluczenia zareagowały w ten sposób. Robaki żyjące w pobliżu zniszczonej elektrowni atomowej rozwinęły nową „supermoc” – wydają się być odporne na promieniowanie.
- Czarnobyl był tragedią, ale nadal nie mamy pełnego zrozumienia skutków katastrofy – mówi dr Sophia Tintor, autorka badania.
Badacze odkryli, że niektóre zwierzęta żyjące w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia różnią się fizycznie i genetycznie od swoich odpowiedników w innych częściach kraju, co rodzi pytania dotyczące wpływu chronicznych chorób promieniowanie na DNA.
Fascynująca odporność robaków
Ostatnio naukowcy zbadali nicienie – małe robaki o prostych genomach i szybkim rozmnażaniu, co czyni je szczególnie przydatnymi do zrozumienia podstawowych zjawisk biologicznych.
- Te robaki żyją wszędzie i żyją szybko, dlatego przechodzą dziesiątki pokoleń ewolucji – powiedział Matthew Rockman, profesor biologii na Uniwersytecie Nowojorskim.
Naukowcy zebrali robaki z próbek gleby, potem badali je na Uniwersytecie Nowojorskim. Byli zaskoczeni tym, że nie wykryto uszkodzeń radiacyjnych w ich genomach.
- Nie oznacza to, że Czarnobyl jest bezpieczny. Raczej to, że nicienie są odpornymi zwierzętami i mogą wytrzymać ekstremalne warunki – stwierdziła dr Tintori.
