Tym samym nastąpiła zmiana nazwy jednostki administracji publicznej, z dotychczasowej „Izba Skarbowa w Białymstoku" na „Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku".
Jest to jeden z przejawów szerszej reformy: Prezydent podpisał 1 grudnia 2016 r. ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej oraz przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej. 2 grudnia 2016 r. obie ustawy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej (poz. 1947 oraz poz. 1948). Najistotniejsze zmiany wejdą w życie 1 marca 2017 r.
Krajowa Administracja Skarbowa
Jak wyjaśniają eksperci firmy doradczej PwC, Krajowa Administracja Skarbowa („KAS”) stanowić będzie wyspecjalizowaną administrację rządową wykonującą przede wszystkim zadania z zakresu realizacji dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych.
KAS będzie ponadto zapewniała obsługę i wsparcie podatnika i płatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych oraz obsługę i wsparcie przedsiębiorcy w prawidłowym wykonywaniu obowiązków celnych.
Likwidacja istniejących i powołanie nowych organów
Wskutek wprowadzenia KAS zlikwidowane zostaną urzędy kontroli skarbowej oraz urzędy i izby celne. Zniesione zostaną ponadto urzędy Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej oraz Szefa Służby Celnej.
Izba skarbowa będzie kontynuować działalność jako izba administracji skarbowej.
Nowe organy które zostaną utworzone w ramach KAS to:
- Szef Krajowej Administracji Skarbowej, do którego należeć będzie m.in. nadzór nad pozostałymi organami funkcjonującymi w ramach KAS;
- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, do którego należeć będzie między innymi prowadzenie spraw dotyczących interpretacji indywidualnych;
- Dyrektorzy izb administracji skarbowej, którzy kierować będą przekształconymi izbami administracji skarbowej, oraz
- Naczelnicy urzędów celno-skarbowych, którzy zastąpią dyrektorów urzędów kontroli skarbowej oraz naczelników urzędów celnych.
- Kontrola celno-skarbowa
- Ustawa o KAS wprowadza nowy rodzaj postępowania w postaci kontroli celno-skarbowej, którą prowadzić będą naczelnicy urzędów celno-skarbowych.
Jak podpowiada PwC, kontrola celno-skarbowa będzie zastępować postępowanie kontrolne, prowadzone obecnie przez dyrektorów UKS.
Główne, nowe rozwiązania w ramach tej kontroli w stosunku do postępowania kontrolnego dyrektora UKS to:
- brak zawiadomienia o planowanym wszczęciu kontroli;
- dwa 14 dniowe okresy (po wszczęciu kontroli oraz po wydaniu wyniku kontroli), w których podatnik będzie mógł skorygować swoje deklaracje w zakresie objętym kontrolą;
- podstawowy czas trwania kontroli celno-skarbowej będzie wynosił 3 miesiące (jednakże będzie mógł on ulec wydłużeniu, a do omawianej procedury nie będę stosowane przepisy dotyczące trwania kontroli określone w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej; sama kontrola będzie kończyła się wynikiem kontroli, który nie będzie podlegał zaskarżeniu, ale w przypadku gdy podatnik nie dokonana korekty albo gdy organ nie uwzględni złożonej przez podatnika skorygowanej deklaracji dojdzie do przekształcenia się kontroli w postępowanie podatkowe prowadzone dalej przez ten sam organ;
- postępowanie podatkowe będzie kończyło się wydaniem przez naczelnika urzędu celno-skarbowego decyzji;
- odwołanie od wspomnianej decyzji będzie przysługiwało do naczelnika urzędu celno-skarbowego, które ponownie będzie zajmować się sprawą w trybie odwoławczym.
Nie będzie zatem w przypadku takiej kontroli i następującego po niej postępowania, odwołania do innego organu, tak jak obecnie (teraz: do dyrektora izby skarbowej).
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?