Nie zdążysz? Zapłacisz. Nowa ustawa wprowadza surowe sankcje

Oliwia Marciszewska
W 2025 r. wejdzie w życie ustawa, która ma zapewnić niepełnosprawnym większy dostęp do różnych produktów i usług
W 2025 r. wejdzie w życie ustawa, która ma zapewnić niepełnosprawnym większy dostęp do różnych produktów i usług Fot. Grzegorz Mehring / POLSKA PRESS
Od połowy przyszłego roku obowiązywać będą nowe przepisy o dostępności. Oznacza to nałożenie na producentów i usługodawców wymagań, aby oferowane przez nich produkty i działania dostosowane były do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ustawa kładzie szczególny nacisk na przedmioty związane z nowymi technologiami.

Spis treści

Firmy zostaną obłożone wymogiem spełniania kolejnych norm

W 2025 r. wejdzie w życie ustawa, która ma zapewnić niepełnosprawnym większy dostęp do różnych produktów i usług. Nowa regulacja dotyczy m.in. komputerów, telefonów komórkowych, czytników książek czy urządzeń samoobsługowych, a także działań w obszarach edukacji, transportu, ochrony zdrowia, kultury i pracy.

Producenci i usługodawcy będą musieli udowadniać organom państwowym, że ich oferta spełnia określone normy, w przeciwnym razie grozić im będzie kara finansowa. Nie wszystkie jednak firmy zostaną objęte tym obowiązkiem - ustawa nie dotyczy mikroprzedsiębiorców. Co więcej, ci, którzy przestrzegają odpowiednich regulacji technicznych, będą mogli liczyć na domniemanie zgodności z przepisami w zakresie dostępności, co zagwarantuje im większą pewność prawną.

Takie sankcje grożą za nieprzestrzeganie zapisów ustawy o dostępności

Ustawa przewiduje sankcje finansowe dla podmiotów, które wprowadzą do obrotu produkty lub wyświadczą usługi niezgodne z wymaganiami dostępności. Kary mogą sięgnąć nawet dziesięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej.

W ramach nadzoru rynku, nad spełnianiem nowych wymagań będą czuwać różne organy, w tym Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz instytucje odpowiedzialne za transport czy komunikację elektroniczną.

Ustawa wymaga ponadto, aby produkty używane do świadczenia usług były wykorzystywane do końca swojej ekonomicznej użyteczności, lecz nie dłużej niż przez 20 lat.

Vacatio legis potrwają do dnia 28 czerwca 2025 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu