Spis treści
Co upamiętnia nowa moneta NBP?
Moneta upamiętnia powstanie Znaku Rodła, symbolu polskości zaprojektowanego na zlecenie Związku Polaków w Niemczech (ZPwN). Pierwsza prezentacja znaku miała miejsce 3 grudnia 1932 r w Berlinie. Symbol zaprojektowała studentka Akademii Sztuk Pięknych, Janina Kłopocka, uczennica Władysława Skoczylasa. Znak miał być bliski Polakom i tak prosty, by każde dziecko mogło go bez trudu narysować na piasku.
Organizacja zobowiązała się do uzyskania dla ludności polskiej w Niemczech pełnych praw mniejszości narodowych oraz obrony jej interesów we wszystkich dziedzinach życia społecznego i kulturalnego.
Znak Rodła - co to jest?
Państwo niemieckie zakazało polskim organizacjom posługiwania się wizerunkiem Orła Białego oraz biało-czerwonym sztandarem, ponieważ były to oficjalne symbole odrodzonej Polski. W odpowiedzi Rada Naczelna ZPwN postanowiła stworzyć własny znak tożsamości narodowej, który miał podkreślać odrębność narodową Polaków.
Graficzny symbol ZPwN przedstawia stylizowany bieg Wisły z zaznaczonym w jej górnym odcinku Krakowem, kolebką polskiej kultury. Biały znak jest umieszczony na prostokątnym czerwonym tle. Twórcą nazwy „Rodło”, stanowiącej połączenie dwóch słów: rodzina i godło, jest poeta Edmund Osmańczyk.
Znak Rodła na monecie NBP. Jak wygląda?
Na rewersie monety znajduje się Rodło – znak przedstawiający bieg rzeki Wisły wraz z zaznaczonym Krakowem.
Na awersie monety, poza obowiązkowymi elementami takimi jak nominał, napis „Rzeczpospolita Polska”, rok emisji i wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, znajduje się „5 Prawd Polaków” ogłoszonych w marcu 1938 r. na berlińskim Kongresie Polaków w Niemczech zorganizowanym przez ZPwN, będących podstawą ideową działalności Związku.
Związek Polaków w Niemczech (ZpwN) – co to za organizacja?
Związek Polaków w Niemczech (ZPwN) to organizacja, która powstała w Berlinie 27 sierpnia 1922 r.
Odrodzone po 123 latach zaborów państwo polskie, podporządkowując się decyzji traktatu wersalskiego z 1919 r., pozostawiło w granicach państwa niemieckiego prastare zachodnie ziemie piastowskie wraz z ponadmilionową rzeszą autochtonów polskich. Wielu przeniosło się wtedy do Polski. (...) Ci, którzy postanowili zostać, po licznych konsultacjach z polskimi środowiskami utworzyli 27 sierpnia 1922 r. w Berlinie Związek Polaków w Niemczech (ZpwN) – czytamy w folderze emisyjnym.
Gdzie można kupić monety kolekcjonerskie NBP?
Monety emitowane przez Narodowy Bank Polski można kupić we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner.
Jaka będzie kolejna moneta kolekcjonerska NBP?
24 listopada 2022 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monety okolicznościowe o nominale 5 zł „Klasztor pobenedyktyński na Świętym Krzyżu”.
Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?