Nowa moneta kolekcjonerska Narodowego Banku Polskiego. Upamiętnia powstanie Znaku Rodła. Co on oznacza?

Mikołaj Wójtowicz
Opracowanie:
Moneta upamiętnia powstanie Znaku Rodła, symbolu polskości zaprojektowanego na zlecenie Związku Polaków w Niemczech.
Moneta upamiętnia powstanie Znaku Rodła, symbolu polskości zaprojektowanego na zlecenie Związku Polaków w Niemczech. materiały prasowe NBP
Narodowy Bank Polski poinformował, że dostępna jest nowa moneta kolekcjonerska. Numizmat upamiętnia 90. rocznicę powstania Znaku Rodła. Srebrna moneta w kształcie kwadratu o nominale 10 zł została wyemitowana w nakładzie do 10 000 sztuk. Wykonana jest ze srebra o próbie Ag 925, ma wymiary 28,20 x 28,20 milimetrów i masę 14,14 grama.

Spis treści

Co upamiętnia nowa moneta NBP?

Moneta upamiętnia powstanie Znaku Rodła, symbolu polskości zaprojektowanego na zlecenie Związku Polaków w Niemczech (ZPwN). Pierwsza prezentacja znaku miała miejsce 3 grudnia 1932 r w Berlinie. Symbol zaprojektowała studentka Akademii Sztuk Pięknych, Janina Kłopocka, uczennica Władysława Skoczylasa. Znak miał być bliski Polakom i tak prosty, by każde dziecko mogło go bez trudu narysować na piasku.

Organizacja zobowiązała się do uzyskania dla ludności polskiej w Niemczech pełnych praw mniejszości narodowych oraz obrony jej interesów we wszystkich dziedzinach życia społecznego i kulturalnego.

Znak Rodła - co to jest?

Państwo niemieckie zakazało polskim organizacjom posługiwania się wizerunkiem Orła Białego oraz biało-czerwonym sztandarem, ponieważ były to oficjalne symbole odrodzonej Polski. W odpowiedzi Rada Naczelna ZPwN postanowiła stworzyć własny znak tożsamości narodowej, który miał podkreślać odrębność narodową Polaków.

Graficzny symbol ZPwN przedstawia stylizowany bieg Wisły z zaznaczonym w jej górnym odcinku Krakowem, kolebką polskiej kultury. Biały znak jest umieszczony na prostokątnym czerwonym tle. Twórcą nazwy „Rodło”, stanowiącej połączenie dwóch słów: rodzina i godło, jest poeta Edmund Osmańczyk.

Znak Rodła na monecie NBP. Jak wygląda?

Na rewersie monety znajduje się Rodło – znak przedstawiający bieg rzeki Wisły wraz z zaznaczonym Krakowem.

Na awersie monety, poza obowiązkowymi elementami takimi jak nominał, napis „Rzeczpospolita Polska”, rok emisji i wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, znajduje się „5 Prawd Polaków” ogłoszonych w marcu 1938 r. na berlińskim Kongresie Polaków w Niemczech zorganizowanym przez ZPwN, będących podstawą ideową działalności Związku.

Związek Polaków w Niemczech (ZpwN) – co to za organizacja?

Związek Polaków w Niemczech (ZPwN) to organizacja, która powstała w Berlinie 27 sierpnia 1922 r.

Odrodzone po 123 latach zaborów państwo polskie, podporządkowując się decyzji traktatu wersalskiego z 1919 r., pozostawiło w granicach państwa niemieckiego prastare zachodnie ziemie piastowskie wraz z ponadmilionową rzeszą autochtonów polskich. Wielu przeniosło się wtedy do Polski. (...) Ci, którzy postanowili zostać, po licznych konsultacjach z polskimi środowiskami utworzyli 27 sierpnia 1922 r. w Berlinie Związek Polaków w Niemczech (ZpwN) – czytamy w folderze emisyjnym.

Gdzie można kupić monety kolekcjonerskie NBP?

Monety emitowane przez Narodowy Bank Polski można kupić we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Jaka będzie kolejna moneta kolekcjonerska NBP?

24 listopada 2022 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monety okolicznościowe o nominale 5 zł „Klasztor pobenedyktyński na Świętym Krzyżu”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu