Nowy ZUS: 202.10.2019 r. W 2020 r.ogromny wzrost obciążeń ZUS dla większości przedsiębiorców. Składki wyższe o 10 procent!

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zaktualizowano 
Podobna sytuacja była przed rokiem, wówczas wzrost obciążeń przedsiębiorców na ZUS też był rekordowy w historii, choć wyniósł nieco ponad 88 zł. Teraz aż o 127 zł miesięcznie. Krzysztof Kapica / Polska Press
Przedsiębiorcy opłacający obowiązkowe składki ZUS od własnej działalności muszą szykować na nie dodatkowe 127 złotych. To efekt dynamicznego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Wyższe składki zapłacą także osoby rozpoczynające działalność gospodarczą i korzystające z preferencji w płaceniu ZUS. W sumie wyższe niż się na to zanosiło, bo ich składki zależą od płacy minimalnej, a tę rząd w ostatniej chwili zdecydował się podnieść o dodatkowe 150 zł.

Jedyną grupą, która skorzysta na dynamicznym wzroście płac, a konkretnie minimalnego wynagrodzenia za pracę są przedsiębiorcy uzyskujące nieduże obroty, beneficjenci obowiązującego od początku 2019 r, prawa zwanego :mała firma mały ZUS”.

Podwyżka składek o 127 złotych miesięcznie

Wzrost obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą to efekt coraz wyższych płac. Podstawa minimalnego wymiaru składek emerytalnych, rentowych i innych uzależniona jest od wysokości wynagrodzenia. W przypadku standardowych składek podstawę stanowi 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia prognozowanego na dany rok, a w przypadku składek opłacanych na zasadach preferencyjnych – wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku.
Taka prognoza zawarta jest w projekcie ustawy budżetowej na 2020 rok, zaakceptowanym już przez Radę Ministrów. Przewidziano w nim, że przeciętne wynagrodzenie w 2020 roku wzrośnie z 4 765 zł (prognoza dla 2019 r., wedle której ustalono przedsiębiorcom wysokość składek na 2019 r.) do 5 227 zł, a więc o prawie 10 proc. W praktyce oznacza to, że minimalne składki ZUS przedsiębiorców wzrosną o 9,7 proc., a dokładnie w sumie o 127 zł.

Podobna sytuacja była przed rokiem, wówczas wzrost obciążeń przedsiębiorców na ZUS też był rekordowy w historii, choć wyniósł nieco ponad 88 zł.

Dla większości małych firm, zwłaszcza samozatrudnionych to ogromne dodatkowe obciążenie – im nikt dochodów nie podwyższa z automatu, na dodatkowe koszty prowadzonej działalności muszą zarobić zwiększając wysiłki dla uzyskania odpowiednio wyższych zysków.

Rząd nie ograniczy podwyżki

Rząd od razu uciął wszelkie spekulacje, że może w takim razie zmienić zasady ustalania składek ZUS by ich podwyżka nie była tak dotkliwa.

"Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne jest ustalana w odniesieniu do prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Od dwudziestu lat funkcjonuje taki mechanizm. Rząd nie wprowadza żadnych zmian w tym zakresie. Od kilku lat widać lepszy standard życia oraz wzrost wynagrodzeń Polaków, który również prognozujemy w kolejnym roku. Dlatego też automatycznie będą korygowane składki na ubezpieczenia społeczne" - zakomunikowało Ministerstwo Rodziny, pracy i Polityki Społecznej.

Korygowane czy waloryzowana czyli podwyższane mocno skoro mocno rosną przeciętne wynagrodzenia.

Obciążenia ZUS wzrosną też zaczynającym własny biznes

Faktem jest, że część osób prowadzących własny biznes ma prawo do skorzystania z preferencyjnych zasad opłacania składek. Od dawna dotyczy to przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki we własnym biznesie, a począwszy od 2019 roku także uzyskujących niewielkie obroty. Dla obu tych grup wysokość składek na ZUS uzależniona jest wprost lub pośrednio od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

To zaś od nowego roku także odnotuje rekordowy wzrost. Ile wyniesie ostatecznie dowiemy się co prawda dopiero we wrześniu, ale na pewno nie mniej niż 2 450 zł (wobec 2 250 zł aktualnie), co oznacza wzrost o 8,9 proc., a więc niewiele niższy niż składki przedsiębiorców nie mających prawa do preferencji.
Od 1 stycznia 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie aż do 2 600 zł. A co z budżetówką? Ile wyniesie minimalna stawka za godzinę? Kliknij w ten tekst a poznasz wszystkie szczegóły.
[b]Według ministerstwa przedsiębiorczości z małego ZUS-u korzysta ok. 186 tys. przedsiębiorców. Pracujemy nad rozszerzeniem tego rozwiązania od przyszłego roku i powiązaniem składek z dochodami.

Nowa ulga dla 300 tys. przedsiębiorców

Ogłoszony przez premiera mateusza Morawieckiego nowy Pakiet dla Przedsiębiorców (PdP) składa się z pięciu punktów: dwa z nich dotyczą składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (ZUS) przedsiębiorców.
Kluczowe rozwiązanie PdP dotyczy ok. 300 tys. przedsiębiorców, którzy osiągają dochody do 6 tys. zł lub przychody do 10 tys. zł miesięcznie. Takie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą będą płacić składkę pomniejszoną o 500 złotych.
To rozwiązanie dotyczy tych przedsiębiorców, którzy nie mają prawa do wprowadzonego od początku br. tzw. ryczałtowego ZUS (mały ZUS dla małych firm) - ta grupa mikroprzedsiębiorców będzie korzystała z uprawnień do ZUS obliczonego od faktycznych przychodów na dotychczasowych zasadach.

Od nowego roku drastycznie wzrosną kary za brak OC kierowcy. Najczęściej karani posiadacze samochodów osobowych w 2020 r. będą musieli zapłacić już 5200 zł (o 700 zł więcej) za przerwę obowiązkowej ochrony wynoszącą powyżej 14 dni. Kliknij po prostu w ten tekst i przeczytaj cały artykuł.

O tyle też zapewne wzrosną składki osób, które przez pierwsze dwa lata prowadzenia biznesu. Wzrośnie za to grono osób, które zyskają prawo do płacenia ZUS nie od minimalnej podstawy wymiaru uzależnionej od przeciętnego wynagrodzenia, ale od faktycznie osiąganych przez siebie obrotów z działalności gospodarczej.[/b]

Na tym nie koniec. Z całą pewnością wzrośnie też składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jednak o ile, dowiemy się dopiero na początku 2020 r. bowiem jej wysokość uzależniona jest od przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale, a tę kwotę GUS podaje dopiero pod koniec stycznia.

Mała firma mały ZUS 2020

Od 2019 r. firmy o małych obrotach płacą ZUS od faktycznie osiąganego przychodu a nie od jednakowej dla wszystkich podstawy wymiaru, którą stanowi 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Z takiej formy skorzystać mogą jednak przedsiębiorcy, których łączy obrót z działalności gospodarczej w poprzednim roku nie przekracza 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Aktualnie jest to 63 000 zł, na 2020 r. będzie zaś co najmniej 73 500 zł. Odpowiada to średnim obrotom miesięcznym 5 250 zł (za rok ubiegły) i 6 125 zł – w roku bieżącym.

polecane: Afera Amber Gold - liczby, które szokują

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 406

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A więc nie wzrośnie a spadnie.

G
Gość
9 października, 8:46, Gość:

geby wkubeł prywaciarze. Popatrzcie na swoje majatki Macie jedzięki wyzyskowi p;racowników Zapomnieliście jakkilka lat temu płaciliście 5 zł za godz albo śmiecówki Pracownik przy tych niskich skladkach moze liczyc na 500 zł emerytury w przyszłości a wy nowe wille, auta po 200tys zł

Aby była godna emerytura pracownika musicie wiecej płacić na zus za pracownika i odprowadzać wyższą składkę na ochronę zdrowia aby szpitale były na wysokim poziomie. Tą wisienką na torcie trzeba sie podzielić. Nawet ukraińcy na was sie poznali i nie chcą pracować za te marne grosz

13 października, 23:16, Gość:

Załóż firmę i zobaczysz jak to jest miec wille i auta za 200tys😁😁😁😁😁 firmę założysz w jednen dzień w jednym okienku dlaczego tego nie zrobisz by nie. Wille auta za 200tys czy nawet droższe.. Narty wakacje ciepłe kraje sielanka.. To wszytko przecież możesz osiągnąć zakladajac firmę według twojego prostego myślenia... Na co czekasz??

14 października, 14:44, Gość:

Hehe no tak sama sielanka 👍

19 października, 10:31, Gość:

Nie założy bo nie ma o tym pojęcia ...

miernota, lump jeden. Nie założy nawet jednoosobówki bo nie umie.

G
Gość
16 października, ‎09‎:‎43, Gość:

To teraz dopiero zacznie się czarna strefa. Sami sobie strzelają w kolano. Faktycznie trzeba będzie uciekać z firmą.

20 października, 8:18, Gość:

No zacznij uczciwie płacić flejo,koniec z przekrętami.Koniec z Felkami,Józkami co pracowali za 10 zł,pokaż klase dzieciak!

a nie bierzesz pod uwagę łosiu, ze są i firmy jednoosobowe? Gdzie ktoś pracuje sam a rząd go zwyczajnie okrada?

G
Gość

Zupełnie nie rozumiem dlaczego Ci wszyscy biedni i poszkodowani pracownicy nie chcą być bogaci, latać na majorke, mieć kilka aut i wille z basenem. Wystarczy założyć firmę i po tygodniu jest sue milionerem... No o co chodzi rodacy, wie ktoś?

G
Gość
16 października, ‎09‎:‎43, Gość:

To teraz dopiero zacznie się czarna strefa. Sami sobie strzelają w kolano. Faktycznie trzeba będzie uciekać z firmą.

No zacznij uczciwie płacić flejo,koniec z przekrętami.Koniec z Felkami,Józkami co pracowali za 10 zł,pokaż klase dzieciak!

i
inn

Z tych ok 300tyś odpadnie ok 100tyś ponieważ rozliczają się w formie karty podatkowej. Przedwyborczy szum że taki 500 Dla małych firm gdyby te szczegóły były ogłoszone przed wyborami mój głos byłby na inną partię. Nauczka poraz kolejny.

G
Gość
9 października, 8:46, Gość:

geby wkubeł prywaciarze. Popatrzcie na swoje majatki Macie jedzięki wyzyskowi p;racowników Zapomnieliście jakkilka lat temu płaciliście 5 zł za godz albo śmiecówki Pracownik przy tych niskich skladkach moze liczyc na 500 zł emerytury w przyszłości a wy nowe wille, auta po 200tys zł

Aby była godna emerytura pracownika musicie wiecej płacić na zus za pracownika i odprowadzać wyższą składkę na ochronę zdrowia aby szpitale były na wysokim poziomie. Tą wisienką na torcie trzeba sie podzielić. Nawet ukraińcy na was sie poznali i nie chcą pracować za te marne grosz

13 października, 23:16, Gość:

Załóż firmę i zobaczysz jak to jest miec wille i auta za 200tys😁😁😁😁😁 firmę założysz w jednen dzień w jednym okienku dlaczego tego nie zrobisz by nie. Wille auta za 200tys czy nawet droższe.. Narty wakacje ciepłe kraje sielanka.. To wszytko przecież możesz osiągnąć zakladajac firmę według twojego prostego myślenia... Na co czekasz??

14 października, 14:44, Gość:

Hehe no tak sama sielanka 👍

19 października, 10:31, Gość:

Nie założy bo nie ma o tym pojęcia ...

19 października, 10:32, Gość:

Popieram pracodawcę, przeciez każdy może być pracodawca i żyć jak tylko chce

Popieram zakładaj firmę bierz kredyt najlepiej hipoteka z zazdrości pod mostem wyladujesz to jest pier człowieka co by somsiadowi oko wybił

G
Gość
9 października, 8:46, Gość:

geby wkubeł prywaciarze. Popatrzcie na swoje majatki Macie jedzięki wyzyskowi p;racowników Zapomnieliście jakkilka lat temu płaciliście 5 zł za godz albo śmiecówki Pracownik przy tych niskich skladkach moze liczyc na 500 zł emerytury w przyszłości a wy nowe wille, auta po 200tys zł

Aby była godna emerytura pracownika musicie wiecej płacić na zus za pracownika i odprowadzać wyższą składkę na ochronę zdrowia aby szpitale były na wysokim poziomie. Tą wisienką na torcie trzeba sie podzielić. Nawet ukraińcy na was sie poznali i nie chcą pracować za te marne grosz

13 października, 23:16, Gość:

Załóż firmę i zobaczysz jak to jest miec wille i auta za 200tys😁😁😁😁😁 firmę założysz w jednen dzień w jednym okienku dlaczego tego nie zrobisz by nie. Wille auta za 200tys czy nawet droższe.. Narty wakacje ciepłe kraje sielanka.. To wszytko przecież możesz osiągnąć zakladajac firmę według twojego prostego myślenia... Na co czekasz??

14 października, 14:44, Gość:

Hehe no tak sama sielanka 👍

19 października, 10:31, Gość:

Nie założy bo nie ma o tym pojęcia ...

Popieram pracodawcę, przeciez każdy może być pracodawca i żyć jak tylko chce

G
Gość
9 października, 8:46, Gość:

geby wkubeł prywaciarze. Popatrzcie na swoje majatki Macie jedzięki wyzyskowi p;racowników Zapomnieliście jakkilka lat temu płaciliście 5 zł za godz albo śmiecówki Pracownik przy tych niskich skladkach moze liczyc na 500 zł emerytury w przyszłości a wy nowe wille, auta po 200tys zł

Aby była godna emerytura pracownika musicie wiecej płacić na zus za pracownika i odprowadzać wyższą składkę na ochronę zdrowia aby szpitale były na wysokim poziomie. Tą wisienką na torcie trzeba sie podzielić. Nawet ukraińcy na was sie poznali i nie chcą pracować za te marne grosz

13 października, 23:16, Gość:

Załóż firmę i zobaczysz jak to jest miec wille i auta za 200tys😁😁😁😁😁 firmę założysz w jednen dzień w jednym okienku dlaczego tego nie zrobisz by nie. Wille auta za 200tys czy nawet droższe.. Narty wakacje ciepłe kraje sielanka.. To wszytko przecież możesz osiągnąć zakladajac firmę według twojego prostego myślenia... Na co czekasz??

14 października, 14:44, Gość:

Hehe no tak sama sielanka 👍

Nie założy bo nie ma o tym pojęcia ...

G
Gość
10 października, 8:34, Goliat:

I to jest sprawiedliwość i równość, KRUSowcy nie dość ze rocznie płaca kilkanaście tysięcy mniej niż ZUSowcy to jeszcze dostają dofinansowania. I nie jestem tu wcale za tym aby podwyższyć KRUS, niech wszyscy przedsiębiorcy płaca takie stawki jak KRUSowcy i po sprawie.

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/aktualnosci_/od-ii-kwartalu-wyzsza-skladka-na-krus/

14 października, 8:52, Konfederacja:

Podejście typowego durnia wyborcy PiS. Zamiast chcieć wszystkim obniżyć, szczeka że niektórzy za mało płacą podatków.

16 października, 9:36, Gosc:

Ja bym wszystkim obnizyl. Po co placic?

A wyolate dla pracownika to lepiej bos jego wykozysta. A jak bedzie potrzebowal kase to pozyczke se wezmie.

1524 złote więcej do zapłaty na ZUS każdego roku. Jak tu nie cieszyć się, że łaskawi politycy PiS obniżyli PIT o 1%.

E
Emeryt..
14 października, 9:50, Mat:

30 lat prowadze mala rodzinna firme. I koncze w tym roku. Po prostu nie mam sily kopac sie z koniem. I tak musle ze o to chodzilo rodakom Morawieckiego- wykonczyc male polskie firmy.

16 października, 8:07, Prem:

No tak... Sto kilka złotych więcej i już lament... Najwyżej nie będzie wczasów na Majorce, ot co.

16 października, 16:44, MalaMi:

Co za złośliwe trolsko-pisiorskie zachowanie! Typowy 500

No przecie 500 mieli dawać wszyscy 🤔🤔a więc piszesz do wszystkich ..

G
Gość
17 października, 7:27, Klaus:

Przed dojna zmiana wyprowadziłem firmę do Czech. Chyba tam nawet mały domek wybuduje i będę się z was smial

No i adio do hawranków tylko nie zrajteruj jak młoda Kopacz czy inni 😱😱

G
Gość

Bot pisał ten artykuł?

G
Gość

PIS wygrał, wiec dalej będzie róbta co chceta z obywatelami, oni mają w d.. czy masz na składkę czy nie, a jak nie masz to się do tego nie nadajesz jak to powiedział Kaczyński. Oszuści doją z każdej strony wyższa płaca już własnie widać co idzie z podniesieniem składki ZUS a to nie koniec! od nowego roku bedzie żywność, media itp. więc wzrasta krajowa a z tym ceny i zostaje poziom ten sam.

T
Tymon

A potem jeszcze "kroją" przy kwotach odszkodowań, że i tak trzeba wyciągać kasę ze swoich portfeli... Ja wolę sprzedać swoją szkodę, jak zrobiłem to z funduszem odszkodowań komunikacyjnych i po 7 dniowym procedurowaniu dostałem pieniądze, że mogłem sobie w spokoju zreperować pojazd. Także trzeba trzymać rękę na pulsie i sprawdzać nawet towarzystwa ubezpieczeniowe.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3