Spis treści
Emmanuel Macron podkreślił, że Europa stoi w obliczu realnego ryzyka osłabienia i pozostawania w tyle w kontekście światowej polityki i gospodarki. Przemawiając na tej samej uczelni, gdzie w 2017 roku wygłosił przełomowe przemówienie o polityce europejskiej, prezydent Francji powiedział, że „czas, w którym Europa zaopatrywała się w energię i nawozy z Rosji, wytwarzała swoje produkty w Chinach i oddawała swoje bezpieczeństwo w ręce USA, wreszcie dobiegł końca”. Zaapelował jednocześnie o większą suwerenność Europy.
– Nasza Europa jest śmiertelna. Może umrzeć, a to zależy od naszych decyzji – zaapelował.
– Silna Europa to Europa, która budzi szacunek i dba o swoje bezpieczeństwo – stwierdził prezydent Francji.
– W nadchodzących miesiącach zapraszam wszystkich partnerów do zbudowania europejskiej inicjatywy obronnej – dodał.
Jednym z punktów przemówienia Macrona była kwestia suwerenności i bezpieczeństwa Europy. Wzywając do większej suwerenności, prezydent Francji apelował o "wiarygodną europejską obronę", która obejmowałaby utworzenie europejskiej akademii wojskowej oraz rozwinięcie zdolności w zakresie cyberbezpieczeństwa.
– Europa musi być w stanie bronić tego, co jest bliskie jej sercu; z sojusznikami, jeśli są na to gotowi, ale także samodzielnie, jeśli będzie to konieczne – zaznaczył.
„Europa nigdy nie będzie wersalem USA”
Macron zaznaczył, że „Europa musi pokazać, że nigdy nie będzie wasalem USA”. Apelował również o preferowanie europejskiej produkcji sprzętu wojskowego i wspólne zaciąganie z tego tytułu długów .Odnosząc się do swojego kraju, prezydent Francji zapowiedział aktywną rolę Francji w budowaniu europejskiej obrony, włączając w to odstraszanie nuklearne, którym dysponuje Francja.
Prezydent Francji również poparł bardziej zintensyfikowaną współpracę w zwalczaniu nielegalnej imigracji, jednocześnie wyrażając krytykę wobec brytyjskich planów deportacji imigrantów do Rwandy, choć bez bezpośredniego wskazania na te plany.
– Nie wierzę w model, który polega na znajdowaniu państw trzecich na kontynencie afrykańskim – tłumaczył.
W jego opinii jest to „geopolityka cynizmu, która zdradza nasze wartości, tworzy nowe zależności i okaże się całkowicie nieefektywna”.
Reorientacja europejskiej polityki handlowej
W kontekście polityki gospodarczej Macron wezwał do "reorientacji" europejskiej polityki handlowej, aby lepiej bronić interesów Europy wobec globalnych partnerów, takich jak Chiny i Stany Zjednoczone. Ponadto apelował o preferencyjne traktowanie europejskich produktów w kluczowych sektorach, obejmujących też energię jądrową, która jest niskoemisyjna.
– Powinniśmy zobowiązać się do stworzenia Europy energii jądrowej – powiedział Emmanuel Macron, wzywając tym samym do kontynuacji rozszerzania europejskiego sojuszu nuklearnego, liczącego obecnie 15 członków.
Emmanuel Macron w kontekście zbliżających się wyborów ostrzegł również przed rosnącym wpływem nacjonalistów i antyeuropejczyków . Podkreślił konieczność kontynuowania pracy nad umacnianiem wspólnej Europy i przeciwdziałania dezinformacji oraz propagandzie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: dw.com