Oferty pracy bez podanej wysokości zarobków budzą najmniejsze zainteresowanie

Zbigniew Biskupski AIP
Piotr Idem
Poszukujących pracy w dostępnych ofertach interesuje przede wszystkim wysokość zarobków, czas pracy oraz obowiązki. Inne warunki mają znaczenie drugorzędne.

Poszukującym pracy w ogłoszeniach brakuje przede wszystkim informacji o wysokości zarobków, dniach i godzinach pracy oraz zakresie obowiązków, wynika z badania zleconego przez GoldenLine. Są to ważne informacje dla rekrutujących, bowiem jak wynika z analiz ekspertów, im pełniejsza informacja w ogłoszeniu o pracę, tym chętniej kandydaci na nie aplikują̨.

Najważniejsze są zarobki

Informacją, której kandydatom najbardziej brakuje informacji o wysokości zarobków. Aż 55 proc. badanych stwierdziło, że właśnie tej informacji brakuje im w ofertach pracy.
Informacji o dniach i godzinach pracy brakuje 48 proc. badanych, zaś na brak informacji o zakresie obowiązków zwróciło uwagę 42 proc. respondentów.
Wśród innych wskazań znalazł się również brak informacji o formie zatrudnienia i lokalizacji firmy.

Czytaj też:

https://strefabiznesu.pl/sprzedawca-i-handlowiec-to-obiekt-marzen-co-trzeciego-pracodawcy-szukajacego-pracownikow/ar/11492897
Co ciekawe, informacji o wysokości wynagrodzenia częściej brakuje kobietom niż mężczyznom (59 proc. vs 51 proc.) i najmłodszym pracownikom. Deklaruje to 58 proc. respondentów poniżej 24 roku życia. Dla porównania, odpowiedź tę zaznaczyło tylko 49 proc. badanych w wieku 35 – 44 lata.

Jak ważna jest informacja o wysokości zarobków widać również w pytaniu o jej istotność. Dla 49 proc. badanych jest to informacja zdecydowanie istotna, a dla 37 proc. raczej istotna.

Niedobrze wstawać skoro świt

Prawie równie często, co danych o zarobkach, kandydatom brakuje informacji o dniach i godzinach pracy. Odpowiedź tę wskazało 48 proc. badanych. Informacja ta jest szczególnie ważna dla kobiet - wskazało ją 52 proc. z nich, w porównaniu do 44 proc. badanych mężczyzn. Informacja o czasie pracy jest kluczowa również dla najmłodszych uczestników rynku pracy, zaznaczyło ją 52 proc. respondentów poniżej 24 roku życia.

Jak wynika z raportu GoldenLine, kandydatom bardzo często brakuje również informacji o zakresie obowiązków (42 proc. wskazań). Dokładnego opisu zadań na danym stanowisku najczęściej brakuje osobom w wieku do 24 lat (47 proc. wskazań), co jest o tyle zrozumiałe, że na początku kariery lakoniczne opisy ofert pracy mogą niewystarczająco wyjaśniać młodym pracownikom, na czym właściwie mają polegać ich obowiązki.
Poszukującym pracy brakuje również informacji o formie zatrudnienia. Na jej brak wskazało 38 proc. badanych. Zarazem informacja ta jest ważniejsza dla pań, na brak informacji o formie zatrudnienia zwróciło uwagę 41 proc. kobiet i tylko 35 proc. mężczyzn.
W dalszej kolejności ważne dla kandydatów są informacje o benefitach i wartościach, jakimi kieruje się firma, a trzeciorzędne znaczenie ma informacja na temat przestrzeni socjalnej.

Obejrzyj:
https://strefabiznesu.pl/ukrainscy-pracownicy-recepta-polskiego-rynku-pracy/ar/c3-11489619

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu