
Kraj kontrastów z potężną gospodarką i armią
Indie są jednym z dwóch najbardziej zaludnionych państw świata. Nic dziwnego, że Bruksela stara się stworzyć z tym państwem wspólny obszar gospodarczy. Ale również tu napotkamy największe kontrasty, co jest skutkiem utrzymywania się w tym kraju społeczeństwa kastowego. Indie to także ogromny przemysł i rolnictwo, które gdy tylko trzeba, jak w przypadku, zamknięcia chińskiej gospodarki podczas pandemii, bardzo szybko wchodzą w relacje handlowe. Z kolei armia indyjska jest tak silna, że mało które państwo byłoby gotowe wejść z nią w otwarty konflikt. Gospodarka indyjska ma też ogromne własne możliwości produkcyjne, co czyni ten kraj prawdziwie niezależnym, a obecność w sojuszu BRICS pozwala na toczenie zwycięskich sporów na forum międzynarodowym z każdą inną podobną organizacją.

Seul ma tylko jeden słaby punkt
Korea Południowa jest wysoko we wszystkich rankingach: od PKB, po PNB per capita, na inwestycjach w nowoczesne technologie kończąc. Wielkie koncerny koreańskie LG, Samsung, KIA/Hyundai znane są na całym świecie.
Kraj ten ma nowoczesną armię i przemysł zbrojeniowy, który może się wykazać błyskawiczną produkcją. Inwestycje koreańskie zdobywają świat — nieprzypadkowo zatem ten kraj został kiedyś określony azjatyckim tygrysem. Niestety sąsiedztwo Korei Północnej i zagrożenie płynące z jej możliwości ataku na Południe sprawia, że kapitalistyczna Korea nie objęła jeszcze przewodnictwa w azjatyckim świecie.

Japonia jest hermetyczna i pół kroku przed innymi
Japonia od ponad dekady jest w kryzysie. Ten kryzys oznacza, że w trudnym roku 2021 PKB Japonii wyniosło 4,941 tryliarda USD. Lepiej było w 2022 r. kiedy produkt krajowy brutto Japończyków wyniósł: 6,272 tryliarda USD według danych Banku Światowego (polska miara: 6,272 bln USD). Do największych koncernów japońskich należą: Toyota, Hitachi, Mitsubishi, Mazda, Nissan, Honda. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni nie przejadają zysków, a wciąż inwestują, między innymi w Polsce (silniki Toyoty oraz perowskity Olgi Malinkiewicz), dlatego ich poziom życia nie jest proporcjonalnie wysoki w stosunku do PKB. Japonia, choć nie posiada broni atomowej, to jest państwem, które może wyprodukować ją najszybciej w świecie. Siły Samoobrony Japonii należą do najnowocześniejszych w świecie.

Lider Europy ma się dobrze
Niemcy są najsilniejszym państwem w UE i de facto poprzez koalicje polityczne kontrolują to, co dzieje się na Starym Kontynencie. Niemcom nigdy nie udało się podbić militarnie Europy, wygląda jednak na to, że są na najlepszej drodze do tego, by opanować ją drogą ekonomiczną. Gdy niemieckie interesy tego wymagają, gaz jest ekologiczny, gdy już nie, okazuje się, że szkodzi klimatowi. Ilekroć wchodzi na rynek nowa technologia, którą przygotowali Niemcy poprzednia - jak w przypadku niektórych pomp ciepła staję się szkodliwa. RFN byłaby pewnie jeszcze wyżej w rankingu, gdyby nie stosunkowo słaba armia. Ale jej wzmocnienie to tylko kwestia czasu Niemcy już się zbroją. PKB tego kraju przekracza cztery tryliardy dolarów (według polskiej miary: 4 bln USD), więc Berlin ma środki na inwestycje.