
Holandia
W Holandii wysokość płacy minimalnej pozostaje uzależniona m.in. od wieku i czasu pracy pracownika. Pełna płaca minimalna przysługuje dopiero po ukończeniu 22 lat, młodsi pracownicy mają zagwarantowane niższe pensje.
Ponadto pracownikom przysługuje dodatek urlopowy na poziomie minimum 8% wynagrodzenia brutto.
Minimalne, miesięczne wynagrodzenie: 1616 euro


Luksemburg
W Luksemburgu minimalne wynagrodzenie jest 8 razy wyższe niż w Bułgarii.
Inna płaca minimalna przysługuje pracownikom wykwalifikowanym, a inna - niewykwalifikowanym. Pracownicy niewykwalifikowani od 18. roku życia mają prawo do pełnego, minimalnego wynagrodzenia, ale pracownikom wykwalifikowanym, którzy ukończyli 18 lat, ustawa gwarantuje płacę minimalną o 20% wyższą, czyli 120% ustawowego minimalnego wynagrodzenia.
Pracownicy w wieku 15-16 lat mogą liczyć na 75% minimalnego wynagrodzenia, a 17-latkowie - na 80% płacy minimalnej.
Minimalne, miesięczne wynagrodzenie: 2071 euro

Inne kraje UE
Sześć krajów członkowskich Unii Europejskiej: Dania, Włochy, Cypr, Austria, Finlandia i Szwecja nie wprowadziły ustawowo płacy minimalnej. Na podobny krok zdecydowały się także trzy państwa spoza UE: Islandia, Norwegia i Szwajcaria.
Na Cyprze wysokość płacy minimalnej jest uzależniona od zawodu - rząd ustala różne stawki.
W Danii, we Włoszech, w Austrii, Finlandii, Szwecji, Islandii, Norwegii i Szwajcarii płace minimalne są ustalane na drodze porozumień zbiorowych. Tego typu podejście do minimalnych zarobków można zaobserwować w wielu różnych sektorach.