
Wielka Brytania
W Wielkiej Brytanii można wyróżnić dwa rodzaje płacy minimalnej.
Od 1999 r. obowiązuje NMW, czyli National Minimum Wage - płaca minimalna ustalana na poziomie krajowym. Jest waloryzowana zawsze 1 października, a jej wysokość pozostaje uzależniona od wieku pracownika i tego, czy posiada on status ucznia.
Ponadto w 2016 r. rząd wprowadził National Living Wage - minimalną płacę na przeżycie.
Minimalne, miesięczne wynagrodzenie: 1453 euro


Niemcy
W Niemczech płaca minimalna obowiązuje od 2015 roku. Obejmuje ona wszystkie osoby pracujące na terenie federacji, niezależnie od tego, czy ich pracodawca ma siedzibę na terenie kraju, a więc również pracowników oddelegowanych i zagranicznych.
Ponadto w poszczególnych branżach płace minimalne są negocjowane i aktualizowane raz do roku przez związki zawodowe i przedstawicieli pracodawców.
Minimalne, miesięczne wynagrodzenie: 1557 euro

Belgia
W Belgii o wysokości płac minimalnych decydują układy zbiorowe. Są one zawierane między związkami zawodowymi a przedstawicielami pracodawców na poziomie przedsiębiorstwa, sektora lub całej branży.
Pracownik, którego płaca minimalna nie została ogłoszona w układzie zbiorowym, ma prawo do minimalnego wynagrodzenia ustalonego przez partnerów społecznych (Narodową Radę ds. Zatrudnienia, organizacje pracodawców i związki zawodowe).
Minimalne, miesięczne wynagrodzenie: 1594 euro