
Z punktu widzenia przedsiębiorcy należałoby sprawdzić, które odliczenia nam przysługują, rozważyć dostępne możliwości i dopiero wtedy zdecydować się na zmianę formy opodatkowania na liniową. Podatek na zasadach ogólnych oraz podatek liniowy wiążą się z prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Obowiązek ten daje także prawo do odliczania od przychodu kosztów jego uzyskania, co przekłada się następnie na obniżenie wysokości podatku, który firma musiała przekazać fiskusowi.

Wprowadzenie Polskiego Ładu sprawiło jednak, że wielu przedsiębiorców ponownie zastanawia się nad wyborem odpowiedniej formy opodatkowania - nową zmienną, którą trzeba mieć na uwadze jest wysokość składki zdrowotnej - ryczałtowcy płacą ją w zdecydowanie częściej niższą niż osoby płacące od biznesu podatek na zasadach ogólnych, zwłaszcza korzystający do tej pory z tzw. PIT liniowego czyli podatek w stałej wysokości.

Polski Ład spowodował, że podatek liniowy stał się obciążeniem dla wielu przedsiębiorców. Zmiany dotyczą także składki zdrowotnej, która ma wynosić 4,9% od dochodu, jednak z zastrzeżeniem, że kwota składki zdrowotnej nie może być niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu 1 stycznia danego roku.