Podatkowy Polski Ład poprzez wysokie składki zdrowotne uderzył w przedsiębiorców. Choć rok w pełni, niektórzy dalej mogą uciec na ryczałt

Zbigniew Biskupski
Opracowanie:
Polski Ład spowodował, że podatek liniowy stał się obciążeniem dla wielu przedsiębiorców. Zmiany dotyczą także składki zdrowotnej, która ma wynosić 4,9% od dochodu, jednak z zastrzeżeniem, że kwota składki zdrowotnej nie może być niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu 1 stycznia danego roku.
Polski Ład spowodował, że podatek liniowy stał się obciążeniem dla wielu przedsiębiorców. Zmiany dotyczą także składki zdrowotnej, która ma wynosić 4,9% od dochodu, jednak z zastrzeżeniem, że kwota składki zdrowotnej nie może być niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu 1 stycznia danego roku. Paweł Relikowski / Polska Press
Mniejsze składki na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku ryczałtu niż PIT z działalności gospodarczej płaconego według stawek skali podatkowej czy PIT liniowego sprawia, że wielu przedsiębiorców ciąż rozważa zmianę formy opodatkowania swoich przychodów. Choć rok podatkowy już w toku, to nie tylko przedsiębiorcy rozpoczynający dopiero teraz działalność mogą skorzystać z prawa wyboru i zmiany. Także duża część kontynuujących działalność gospodarczą w 2022 r. ma wciąż taką możliwość. Kto i komu się taka zmiana opłaca?

Podatek liniowy jest jedną z najpopularniejszych form opodatkowania wybieranych przez polskich przedsiębiorców, także tych osiągających wysokie dochody.
Decydując się na podatek na zasadach ogólnych można było zastosować kwotę zmniejszającą podatek, rozliczenie z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko lub skorzystać z ulg podatkowych.

Wprowadzenie Polskiego Ładu sprawiło jednak, że wielu przedsiębiorców ponownie zastanawia się nad wyborem odpowiedniej formy opodatkowania - nową zmienną, którą trzeba mieć na uwadze jest wysokość składki zdrowotnej - ryczałtowcy płacą ją w zdecydowanie częściej niższą niż osoby płacące od biznesu podatek na zasadach ogólnych, zwłaszcza korzystający do tej pory z tzw. PIT liniowego czyli podatek w stałej wysokości.

Zamiana na lub wybór ryczałtu: ratunek od skutków Polskiego Ładu?

Z punktu widzenia przedsiębiorcy należałoby sprawdzić, które odliczenia nam przysługują, rozważyć dostępne możliwości i dopiero wtedy zdecydować się na zmianę formy opodatkowania na liniową. Podatek na zasadach ogólnych oraz podatek liniowy wiążą się z prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Obowiązek ten daje także prawo do odliczania od przychodu kosztów jego uzyskania, co przekłada się następnie na obniżenie wysokości podatku, który firma musiała przekazać fiskusowi.

- Polski Ład spowodował jednak, że podatek liniowy stał się obciążeniem dla wielu przedsiębiorców. Zmiany dotyczą także składki zdrowotnej, która ma wynosić 4,9% od dochodu, jednak z zastrzeżeniem, że kwota składki zdrowotnej nie może być niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu 1 stycznia danego roku - komentuje Anita Gołębiewska, Dyrektor Zarządzający Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR).

Z kolei ryczałt charakteryzuje się dużą liczbą dostępnych stawek podatku. Wybierając tę formę będziemy zobowiązani, w zależności od charakteru prowadzonej działalności, odprowadzać podatek w wysokości 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15% lub 17%.

Niezawodny telefon w najlepszej cenie

Zamiana na lub wybór ryczałtu: nie każdy rodzaj działalności daje taką możliwość

Należy jednak pamiętać, że przychodu nie można pomniejszać o koszty jego uzyskania, dodatkowo nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z ryczałtu.
Nie mogą skorzystać z ryczałtu osoby, które:

  • w poprzednim roku podatkowym osiągnęły z działalności przychód wyższy od 2 mln euro,
  • uzyskały przychody wyłącznie z działalności spółki, a suma przychodu wspólników przekroczyła 2 mln euro.

Wprowadzenie Polskiego Ładu spowodowało, że system podatkowy w Polsce stał się jeszcze bardziej skomplikowany. Co się zmieniło? W przypadku ryczałtu obniżona została część stawek, np. dla pracowników branży IT, którym obniżono stawkę do 12%, a inżynierom do 14%. W przypadku składek zdrowotnych w dalszym ciągu jest to 9% podstawy wymiaru, jednak podstawa wymiaru tej składki uzależniona jest teraz od przychodów osiąganych w ramach prowadzonej działalności.

Tym samym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych stał się bardziej opłacalną formą opodatkowania, dlatego warto dokładnie przeliczyć, czy nie przejść na ten rodzaj rozliczania.

Zamiana na lub wybór ryczałtu: do kiedy trzeba zdecydować

Choć rok podatkowy jest już w toku to do momentu pojawienia się po raz pierwszy obowiązku zapłaty zaliczki na podatek lub ryczałtu, można dokonać takiej zmiany. A w przypadku osób, które płacą podatek w systemie kwartalnym, czas na to jest do 20 kwietnia.

Natomiast osoby rozpoczynające działalność już w trakcie roku podatkowego mają możliwość wyboru do momentu pojawienia się po raz pierwszy obowiązku podatkowego, a jeśli zechcą się rozliczać kwartalnie - do 20 dnia miesiąca następującego po ukończeniu kolejnego kwartału.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu