Spis treści
Wzrost kosztów prowadzenia działalności
Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, w swoich pismach do prezydenta i marszałek Senatu, podkreśliła problem nadmiernego tempa wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Wskazała, że jednym z głównych czynników tego wzrostu było "drastyczne" podniesienie składki zdrowotnej w ramach Polskiego Ładu.
Majewska zauważyła, że negatywne konsekwencje tych zmian były szczególnie odczuwalne dla małych firm, dla których rosnące obciążenia stały się poważnym wyzwaniem. Zaznaczyła, że choć realizacja rozwiązań przyjętych przez Sejm nie rozwiąże wszystkich problemów, z którymi mierzą się najmniejsi przedsiębiorcy, to będzie to istotny krok w kierunku poprawy warunków ich funkcjonowania.
Konkurencyjność polskich firm
Rzecznik MŚP podkreśliła, że obniżenie składki zdrowotnej doprowadzi do zwiększenia konkurencyjności polskich firm. Wskazała, że obecne rozwiązania są krzywdzące dla osób prowadzących działalność gospodarczą i nie powinny być uzupełniane poprzez nakładanie nadmiernych obciążeń na wybrane grupy społeczne.
Majewska odniosła się również do zarzutu, iż obniżenie składki dla przedsiębiorców o niskich i średnich dochodach odbije się na sytuacji pracowników. Jej zdaniem, zarzut ten bezpodstawnie wywołuje napięcia społeczne.
Przeciwnie, to obowiązujące obecnie rozwiązania są krzywdzące dla osób prowadzących działalność gospodarczą - oceniła.
Przeciwdziałanie obchodzeniu prawa
Rzecznik MŚP nie zgodziła się z zarzutem, że wprowadzenie ustawy będzie skutkować wypychaniem pracowników na fikcyjne samozatrudnienie. Majewska wskazała, że takie obchodzenie prawa jest zjawiskiem negatywnym, ale należy mu przeciwdziałać przez zaangażowanie odpowiednich służb, a nie nakładanie coraz większych obciążeń na ogół przedsiębiorców.
Takie obchodzenie prawa jest oczywiście zjawiskiem negatywnym. Jednak należy mu przeciwdziałać przez zaangażowanie odpowiednich służb, a nie nakładanie coraz większych obciążeń na ogół przedsiębiorców - wskazała w pismach do prezydenta i marszałek Senatu.
Nowelizacja ustawy i jej konsekwencje
Nowelizacja ustawy, uchwalona 4 kwietnia przez Sejm, zakłada obniżenie składki zdrowotnej przedsiębiorcom od 2026 roku. Wprowadza ona dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów będzie procentowa.
Część zryczałtowana składki będzie wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Druga część będzie obliczana od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka 4,9%).
W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem, druga część składki będzie naliczana od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5%). Projekt zakłada także obniżenie składki do 9% z 75% minimalnego wynagrodzenia dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej.
Koszty dla budżetu państwa
Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców mają kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych. Obecnie nowela jest procedowana w Senacie, a przepisy mają obowiązywać od początku 2026 roku.
Agnieszka Majewska, pełniąca funkcję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców od czerwca ubiegłego roku, ma kompetencje do działania w sprawach pomiędzy przedsiębiorcą a urzędem, samorządem bądź instytucją państwową. Jej główne zadania to: opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących przedsiębiorców, współpraca z organizacjami chroniącymi prawa przedsiębiorców oraz działalność edukacyjna.
