
Polacy mają najbardziej stresującą pracę spośród wszystkich osób zatrudnionych w kluczowych dla gospodarki Europy krajach. Pracujemy zbyt długo i zbyt ciężko.
Zobacz, co warto wiedzieć o stresie w pracy.

Polacy są najbardziej zestresowani
Pracownicy w Polsce są dużo bardziej zestresowani niż Niemcy, Holendrzy czy Brytyjczycy. Potwierdza to badanie ADP Workforce View in Europe 2019, w którym po raz kolejny z rzędu zajęliśmy pierwsze miejsce pod względem poziomu stresu w pracy.
Innym czynnikiem stresującym, na który zwraca uwagę Komisja Europejska i OECD, są bardzo długie godziny pracy. Według KE z tym problemem boryka się 6% osób zatrudnionych w Polsce.

Codziennie odczuwamy stres w pracy
Stres stanowi poważną barierę w osiągnięciu wydajności w pracy. Wskazało na niego 11% spośród 10 tys. pracowników przebadanych przez ADP w 2019 roku.
Co czwarty pracownik w Polsce (25%) doświadcza stresu w pracy przynajmniej raz dziennie. Dla porównania, podczas pracy najmniejszego stresują Holendrzy. Aż 22% pracowników z Holandii twierdzi, że w ogóle nie odczuwa stresu w pracy.

Mamy dużo stresu, bo za długo pracujemy
„Dowody sugerują, że długie godziny pracy mogą wpłynąć na zdrowie osobiste, zagrażać bezpieczeństwu i zwiększać stres” – alarmują autorzy badania Wskaźnik lepszego życia OECD (ang. OECD Better life index).
Polacy przepracowują średnio 1792 godz. w ciągu roku. Dłużej pracują tylko Grecy i Rosjanie.