
Krajowe Sieci: Kardiologiczna i Onkologiczna
Krajowa Sieć Onkologiczna miała swój pilotaż, który uznano za udany, więc projekt będzie rozbudowywany. Jeśli efekty będą takie, jak w pilotażu, to można spodziewać się szybszego dostępu do lekarza i niezbędnych badań, ale także zwiększenie poprawnych i pełnych pakietów badań, co ma wpływ na właściwą diagnostykę onkologiczną.
Krajowa Sieć Kardiologiczna ma dopiero powstać, a w jej ramach pacjenci kardiologiczni mają mieć nielimitowany dostęp do diagnostyki i terapii, leczenie ma być skoordynowane, a dodatkowo wdrożone mają zostać programy prewencji pierwotnej i wtórnej. Według założeń Polskiego Ładu, doprowadzi to do obniżenia śmiertelności z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Nowoczesne technologie
Polski Ład stawia sobie za cel stworzenie Centrum Obsługi Pacjenta, pod coraz lepiej już znanym adresem pacjent.gov.pl, które ma być „kompleksowym narzędziem obsługi”.
Kolejne planowane rozwiązanie to przekazywanie lekarzowi (za zgodą pacjenta) informacji o zdarzeniach medycznych i elektronicznej dokumentacji dot. zdrowia za pomocą Systemu Informacji Medycznej.
Planowane jest także wprowadzenie telefonicznych i internetowych zapisów na wizytę u lekarza oraz przesyłanie przypomnień SMS-owych o nadchodzących wizytach.

Zmiany dla szpitali
Polski Ład zakłada ustanowienie Funduszu Modernizacji Szpitali oraz Funduszu Medycznego. W ramach tego pierwszego, samorządy mają otrzymywać środki na realizację inwestycji w placówkach opieki zdrowotnej, dzięki którym te mają być modernizowane i unowocześniane.
Z kolei Fundusz Medyczny ma finansować drogie terapie, onkologię i badania nad nowymi terapiami.
Powstać ma także Agencja Rozwoju Szpitali, która będzie opracowywać programy optymalizacyjne i modernizacyjne oraz odpowiadać za monitoring ich wdrażania i analizę efektów. Jak czytamy w programie Zjednoczonej Prawicy, zakłada się także „stworzenie korpusu menedżerów i zmianę struktury właścicielskiej szpitali”.
W szpitalach ma zostać także wprowadzone obowiązkowe monitorowanie jakości klinicznej obsługi pacjenta i efektywności zarządzania.