Pomoc dla zadłużonych - gdzie można uzyskać wsparcie? Sprawdź, jakie wsparcie oferuje państwo oraz fundacje

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
W Polsce działa kilka fundacji, które pomagają dłużnikom uporać się z zaległymi zobowiązaniami.
W Polsce działa kilka fundacji, które pomagają dłużnikom uporać się z zaległymi zobowiązaniami. freepik
Jak wyjść z długu? Świadomość finansowa Polaków stale rośnie, jednak nadal wiele osób wpada w pętle zadłużenia i traci kontrolę nad swoimi finansami. Rosnące odsetki dodatkowo napędzają cały proces, a szanse odzyskania uporania się z tym problemem drastycznie maleją. W tej sytuacji można jednak skorzystać z profesjonalnej pomocy oferowanej zarówno przez państwo, jak i rozmaite fundacje.

Spis treści

Według szacunków około 2 mln Polaków nie radzi sobie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Przyczyn zadłużenia jest wiele, od przeszacowania swoich możliwości, aż po utratę pracy lub zdrowia. Na szczęście dłużnicy nie są pozostawieni sami sobie i w trudnej sytuacji mogą skorzystać z pomocy państwa lub rozmaitych fundacji.

Walka z zadłużeniem - od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że przy walce z zadłużeniem niezwykle istotny jest czas. Niestety, osoby, które zalegają ze spłatą zobowiązań, często udają się o pomoc, dopiero gdy długi rosną w zastraszającym tempie, a prośby i przypomnienia windykatorów stają się codziennością.

Jednym z podstawowych kroków umożliwiających uporanie się z zadłużeniem jest kontakt z instytucją, w której zaciągnęliśmy zobowiązanie. Wierzyciele czasem są skłonni zmniejszyć raty, a nawet wydłużyć okres spłaty długu. Jeśli sytuacja dłużnika jest bardzo trudna, lecz jest nadzieja, że wkrótce się poprawi, można też poprosić o tymczasową przerwę w spłacie. Oczywiście taki wniosek powinien być poparty szczegółową i wiarygodną argumentacją.

Na rynku można też znaleźć rozmaite instytucje pozabankowe, oferujące kredyt oddłużeniowy, jednak nie będzie to korzystne rozwiązanie. Zazwyczaj takie zobowiązania są udzielane na niekorzystnych warunkach, co dodatkowo może pogorszyć i tak trudną sytuację finansową.

Przeczytaj też:Kredyt konsolidacyjny – na czym polega, ile wynosi, kiedy jest opłacalny?

Pomoc fundacji w oddłużeniu - na czym polega?

W Polsce działa kilka fundacji, które świadczą najczęściej nieodpłatną pomoc w walce z długami. Instytucje te nie spłacą za nas zobowiązań, ale pomogą w podjęciu odpowiednich działań, by skutecznie pozbyć się zadłużenia.

Wspomniane organizacje oferują dłużnikom następujące formy pomocy:

  • darmowe porady finansowe i prawne,
  • pomoc w przywróceniu wiarygodności kredytowej,
  • sporządzanie planu spłaty zobowiązań,
  • pomoc w negocjacjach z komornikiem, firmami windykacyjnymi i wierzycielami,
  • pomoc w przygotowaniu wymaganych wniosków i pism,
  • porady dotyczące ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

W ofercie wielu takich instytucji znajdziemy również pomoc psychologiczną, której wielu dłużników potrzebuje. Do popularnych i zaufanych fundacji pomocy dłużnikom możemy zaliczyć:

  • Fundacja Pomocy Dłużnikom ANTYWINDYK - utworzona w 2016 roku organizacja reprezentująca osoby, które potrzebują pomocy prawnej przed organami egzekucyjnymi, firmami windykacyjnymi czy wymiarem sprawiedliwości,
  • Cognosco Fundacja - krakowska organizacja pomagająca osobom zadłużonym w kontakcie z firmami windykacyjnymi, sporządzaniu pism czy też ogłoszeniu upadłości konsumenckiej,
  • Fundacja Zaradni - organizacja, której celem jest edukacja ekonomiczna w zakresie świadomego zarządzania budżetem,
  • Fundacja Wsparcia i Pomocy Lady Liberty - instytucja, której celem jest zwiększenie świadomości prawnej dłużników w celu przecięcia pętli zadłużenia.
  • Krajowe Biuro Pomocy Zadłużonym - KBPZ pomaga w reprezentacji przed sądem, odraczaniu spłaty zobowiązań, składaniu sprzeciwu od wydanego nakazu spłaty, rozkładaniu kredytu na raty, negocjacji z komornikiem czy zawarciu zgody z wierzycielem.

Czym jest upadłość konsumencka?

Osoby, które mimo podjętych prób uregulowania sytuacji finansowej nadal tkwią w spirali zadłużenia, mogą zdecydować się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Rozwiązanie te przewidziane jest dla dłużników, którzy nie są w stanie uregulować zobowiązań od minimum 3 miesięcy.

Głównym celem postępowania jest umorzenie całości lub części długów, a także zaspokojenie wierzycieli. Co istotne, zgodnie z nowymi przepisami sądy nie oddalają wniosków o ogłoszenie upadłości w przypadku osób, które doprowadziły do zadłużenia umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej odbywa się w sądzie i jest przeznaczone tylko dla osób fizycznych. Do konsekwencji, jakie niesie ze sobą ten proces, możemy zaliczyć:

  • ryzyko utraty mieszkania - sąd może podjąć decyzję o zlicytowaniu nieruchomości, wtedy dłużnik otrzyma jednak środki pokrywające cenę najmu nieruchomości za okres do 24 miesięcy,
  • ograniczony dostęp do pieniędzy - w celu spłaty długu wynagrodzenie, środki finansowe, a nawet motocykl czy samochód mogą zostać zajęte,
  • brak możliwości zarządzania majątkiem - dłużnik straci też możliwość dysponowania składnikami majątku włączonymi do masy upadłościowej.

Oczywiście warto pamiętać również, że upadłość konsumencka zostanie odnotowana w historii kredytowej. To oznacza natomiast, że zaciągnięcie zobowiązań w przyszłości będzie trudne lub nawet niewykonalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu