Powstanie Centralna Baza Rachunków. Oszczędności będziemy trzymać w skarpecie?

Maciej Badowski AIP
Projekt ustawy jest bardzo ogólny, a działanie może być bardzo szerokie.
Projekt ustawy jest bardzo ogólny, a działanie może być bardzo szerokie. 123RF
Stworzenie jednej państwowej bazy kont bankowych przewiduje projekt ustawy przygotowany przez Ministra Rozwoju i Finansów. Ustawa obejmie banki, firmy ubezpieczeniowe, domy maklerskie oraz dostawców usług związanych z e-walutami. Utworzenie Centralnej Bazy Rachunków (CBR) ma ułatwić szukanie majątku pochodzącego z przestępstw.

Ustawa dotyczy również wszelkich instytucji płatniczych, banków, skrytek sejfowych, SKOKów, funduszy inwestycyjnych, umów ubezpieczenia umożliwiających osiąganie zysków ze zgromadzonego kapitału, a nawet dobrowolnych funduszy emerytalnych. Dodatkowo ustawa po raz pierwszy zajmie się wirtualnymi walutami.

Zgodnie z danymi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w Polsce obecnie działa łącznie 674 podmiotów wykonujących legalnie czynności bankowe: 37 banki komercyjne, jeden bank państwowy, 560 banków spółdzielczych, 27 oddziałów instytucji kredytowych i 49 spółdzielczych kas.

Dane przekazywane do CBR będą zawierać m.in. numer rachunku, dane wszystkich posiadaczy, czyli imię, nazwisko, PESEL, adresy, numery telefonów czy e-mail, datę otwarcia, kod waluty, rodzaj rachunku.

CBR ma być wykorzystywana na potrzeby realizacji zadań ustawowych: sądów, prokuratury, właściwych służb – Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, Krajowej Informacji Skarbowej, organów kontroli skarbowej, organów administracji skarbowej, organów skarbowych, organów celno-skarbowych, organów egzekucyjnych prowadzących egzekucję administracyjną należności pieniężnych, KNF i komorników sądowych.

Resort finansów tłumaczy, że brakuje przepisów przewidujących istnienie systemu pozyskiwania tak pełnych danych. Organy publiczne, aby uzyskać pełną informację o tych danych muszą prowadzić czasochłonne i kosztowne działania, w tym prowadzić korespondencję z licznymi instytucjami funkcjonującymi na rynku finansowym lub korzystać z płatnych rozwiązań centralnej informacji o rachunkach, działającej przy Krajowej Izbie Rozliczeniowej.

Komornicy za dostęp do CBR będą płacili 1 zł za każde udostępnienie w przypadkach innych niż te, kiedy jest to niezbędne do prowadzenia postępowania zabezpieczającego i egzekucyjnego świadczeń publicznoprawnych. Dane dotyczące treści zapytań do bazy mogą być udostępniane prokuratorom i sądom. Dane te będą przechowywane w CBR przez 10 lat.

Projekt ustawy jest bardzo ogólny, a działanie może być bardzo szerokie. Nie wiadomo, czy dotyczyć będzie polskich firm czy firm zagranicznych, ale prowadzący działalność na terytorium Polski. Nie sprecyzowano również, czy ustawa obejmie giełdy, kantory czy też np. bitcoinowe portfele online czy nawet portfele softwarowe.

W obecnej formie ustawa może objąć niemal wszystko co wiąże się z przechowywaniem i handlem bitcoinami. Z ustawy wynika, że np. zakładając konto na giełdzie bitcoinowej, ta zobowiązana jest zgłosić ten fakt do CBR, w innym wypadku może zostać ukarana nawet kwotą 1,5 mln zł (lub 3 lat więzienia).

Jest to dopiero projekt ustawy. Konsultacje publiczne ustawy będą trwały do 10 stycznia 2017. Przepisy mają wejść w życie w dwóch etapach. 26 miesięcy po ogłoszeniu ustawy wejdą w życie przepisy dotyczące przekazywania informacji o rachunkach przez instytucje zobowiązane. Po kolejnych 12 miesiącach wejdą w życie przepisy dotyczące udostępniania informacji o rachunkach podmiotom uprawnionym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powstanie Centralna Baza Rachunków. Oszczędności będziemy trzymać w skarpecie? - Strefa Biznesu

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 28.12.2016 o 16:27, Gość napisał:

Za inwigilację POdziękuj wiesz komu.

Po co te niedomówienia? Przecież wiadomo, ze to pisowscy bolszewicy wprowadzili nie mającą precedensu w krajach demokratycznych ustawę inwigilacyjną, a pisowski notariusz znany jako Maliniak podpisał to co mu podsunęli.

G
Gość
W dniu 28.12.2016 o 09:27, Gość napisał:

Tak jest. Powinienem się również cieszyć, że mam wszystkie środki łączności na ciągłym podsłuchu, a w każdym pomieszczeniu jestem śledzony przez ukryte kamery. W końcu jak jestem uczciwy to mi nic nie grozi, a dodatkowo będąc pod ciągłym monitoringiem poprawia się moje bezpieczeństwo. No i powinienem być zachwycony gdy będą mi przynajmniej raz na miesiąc robić rewizję w mieszkaniu. W końcu jak jestem uczciwy to i tak nic nie znajdą, a jako efekt uboczny tych rewizji to mogą znaleźć u mnie jakieś substancje zagrażające mojemu zdrowiu czy życiu czy wręcz jakieś podłożone ładunki wybuchowe. :angry:---A najgorsze jest to, że totalnie skretyniali sekciarze smoleńscy wierzą w takie brednie.

 

Za inwigilację POdziękuj wiesz komu.

G
Gość
W dniu 27.12.2016 o 13:24, pan W napisał:

 Tu nie o walkę z bandytami chodzi a o pełną inwigilację obywateli przez pisomatołków. I tyle !

Jak się okazuje nie takie pismatołki. Pismatołki czy wręcz pismatoły to ci co na nich głosują.

G
Gość
W dniu 27.12.2016 o 11:40, Gość napisał:

Jeżeli uczciwie zarobione to powinieneś się cieszyć że taki organ będzie.

Tak jest. Powinienem się również cieszyć, że mam wszystkie środki łączności na ciągłym podsłuchu, a w każdym pomieszczeniu jestem śledzony przez ukryte kamery. W końcu jak jestem uczciwy to mi nic nie grozi, a dodatkowo będąc pod ciągłym monitoringiem poprawia się moje bezpieczeństwo. No i powinienem być zachwycony gdy będą mi przynajmniej raz na miesiąc robić rewizję w mieszkaniu. W końcu jak jestem uczciwy to i tak nic nie znajdą, a jako efekt uboczny tych rewizji to mogą znaleźć u mnie jakieś substancje zagrażające mojemu zdrowiu czy życiu czy wręcz jakieś podłożone ładunki wybuchowe. :angry:

---

A najgorsze jest to, że totalnie skretyniali sekciarze smoleńscy wierzą w takie brednie.

G
Gość
W dniu 27.12.2016 o 23:55, Gosc napisał:

Polskie państwo chce wszystko kontrolować

 

Nie tylko w Polskie np. w takiej Norwegii tylko w jednym norweskim  banku możesz wpłacić niezbyt wielką gotówkę z niewiadomego źródła, w pozostałych bankach tylko przelewy po za tym tam mało kto używa gotówki w ten sposób wiadomo że nie możesz wydać więcej niż ci w padnie z wypłaty lub wypłat, tam szarej strefy prawie niema.

 

U nas podobne rzeczy nazywa się dyktaturą i atakiem na demokracje. co nie ;)

G
Gosc
Polskie państwo chce wszystko kontrolować
T
Tadeja
Coś takiego już mieliśmy. W pewnym zupełnie niedawnym 45-letnim okresie. Ale komuś chyba pamięć z mózgów wycięto... Kolejny krok do przywrócenia tego, co obaliliśmy 26 lat temu. Konserwatywność rządzącej obecnie nami partii działa chyba na oślep. Jeszcze trochę, a będziemy mieli kontrolowane rozmowy telefoniczne, godziny policyjne, monitoring w sypialniach, jawną tajemnicę spowiedzi i jawną tajemnicę lekarską... Dokąd my zmierzamy?
p
pan W

Konto za granicą kaczolandu albo "skarpeta" i po kłopocie. Bandyci pokładają się ze śmiechu jak widzą takie bzdury. Tu nie o walkę z bandytami chodzi a o pełną inwigilację obywateli przez pisomatołków. I tyle !

L
Lublnianka
Mam niejakie wątpliwości czy faktycznie przestępcy grzecznie gromadzą swoje nielegalnie zdobyte majątki na rachunkach bankowych...... Według mnie jeśli tyle instytucji będzie miało dostęp do tych danych to wszyscy łącznie z moim sąsiadem, a nie tylko Urząd Skarbowy, będą wiedzieli ile mam debetu na rachunku....;))
G
Gość
W dniu 27.12.2016 o 10:53, Gość napisał:

już biegne kaczorowi pokazać gdzie i ile mam

Jeżeli uczciwie zarobione to powinieneś się cieszyć że taki organ będzie.

G
Gość

już biegne kaczorowi pokazać gdzie i ile mam

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu