Poznań musi zapłacić gigantyczne odszkodowanie. Wszystko przez jeden błąd urzędnika. "Nie zatrudniamy fachowców, bo nas na nich nie stać"

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Budowa budynku opóźniła się o rok z powodu wadliwie wydanego pozwolenia na budowę.
Budowa budynku opóźniła się o rok z powodu wadliwie wydanego pozwolenia na budowę. Waldemar Wylegalski
Przez błąd urzędników miasto Poznań musi wypłacić deweloperowi z Warszawy blisko 10 mln zł odszkodowania. Poszło o wadliwie wydane pozwolenie na budowę. - Zapłata większej części tej należności już nastąpiła - informuje rzeczniczka prasowa prezydenta Poznania Joanna Żabierek. - Ta sprawa powinna zostać skierowana do prokuratury, a miasto powinno obciążyć urzędnika, który podjął taką decyzję - uważa radny miejski z PiS Michał Grześ.

Poznań musi zapłacić 10 mln zł odszkodowania. Wszystko przez jeden błąd urzędnika

Informację o konieczności wypłaty odszkodowania potwierdza rzeczniczka prasowa urzędu miasta.

- Na mocy wyroku z 31 października Miasto Poznań jest zobowiązane do zapłaty kwoty 9 669 585,78 zł wraz z odsetkami ustawowymi od dnia 26 maja 2017 r. oraz kosztami zastępstwa procesowego. Zapłata większej części tej należności już nastąpiła - informuje Joanna Żabierek.

Sprawa ciągnie się już kilkanaście lat i dotyczy budowy Dworu Marcelin przy ulicy Marcelińskiej 62. Z powodu błędu urzędników miejskich stwierdzono nieważność pozwolenia na budowę, które uzyskała firma Sap-Property sp. z o.o. Po wieloletniej batalii sąd przyznał rację deweloperowi i nakazał wypłatę odszkodowania.

Miasto musi teraz znaleźć na to pieniądze w tegorocznym budżecie. 5 grudnia radni miejscy zdecydują o przesunięciu pieniędzy na ten cel.

- Dodatkowe wydatki pokrywane są z uzupełnienia subwencji ogólnej i ze zwiększonych wpływów z opłat z tytułu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości - przekazała Joanna Żabierek.

"Urzędnik musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności"

Radny miejski z PiS Michał Grześ uważa, że miasto powinno jak najszybciej wyjaśnić, kto popełnił ten błąd i pociągnąć go do odpowiedzialności.

- Ta sprawa powinna zostać skierowana do prokuratury, a miasto powinno obciążyć urzędnika, który podjął taką decyzję. To odszkodowanie jest pokłosiem podejścia urzędników miejskich do składanych skarg na działania urzędników, które prawie nigdy nie są traktowane poważnie - gorzko zauważa radny.

Czytaj także: Kilkuletnie wiaty przystankowe w Poznaniu zostały wymienione. Nowe są większe, ale z reklamami

W jego ocenie niechlubnym standardem stało się zakładanie z góry nieomylności urzędników. Nie bez znaczenia jest także poziom płac w miejskich jednostkach. Urzędnicy od lat domagają się podwyżek.

- W urzędzie się płaci mało, dlatego nie zatrudniamy super wybitnych fachowców, bo nas na nich nie stać. Oczywiście mamy wielu naprawdę dobrych urzędników, którzy swój zawód wykonują z poczuciem misji i powołania, ale tym nie da się najeść - komentuje Michał Grześ.

Radny zapowiedział, że będą oni domagać się od prezydenta wyjaśnienia tej sprawy i składania regularnych raportów dotyczących etapu jej wyjaśniania, aby nie została “zamieciona pod dywan".

- Lekką ręką miasto wyda teraz blisko 10 mln zł, a tymczasem kiedy my zgłaszamy poprawki do budżetu, kosztujące średnio 20-30 tys. zł, to są one odrzucane, bo niby nie ma na to pieniędzy - konkluduje Michał Grześ.

Stacja tankowania zostanie udostępniona za kilka tygodni. Na razie nie są jeszcze znane ceny paliwa.

Pierwsza w Poznaniu stacja tankowania wodoru już wkrótce zos...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu