
Ubiegając się o zatrudnienie w UK, trzeba będzie wykazać się znajomością języka angielskiego, mieć ofertę pracy oraz dysponować specjalistycznymi umiejętnościami wymaganymi na danym stanowisku. Za spełnienie każdego z tych wymogów będą przyznawane punkty, których suma zadecyduje o tym, czy dostaniemy wizę uprawniającą do pracy.
Tak będzie wyglądało ubieganie się o zezwolenie na pracę w Wielkiej Brytanii.

Brexit a data wejścia w życie nowych przepisów
Obywatele UE, którzy od 2004 r. mogli korzystać ze swobodnego przepływu osób na terenie Unii Europejskiej, od 1 stycznia 2020 roku zostaną zrównani w prawach z pozostałymi cudzoziemcami. Szykują się dla nich znacznie utrudnienia w podjęciu pracy na terenie Wielkiej Brytanii.

Brexit a zezwolenie na pracę/ wiza
Od 1 stycznia 2021 r. obywatel UE chcący podjąć pracę w Wielkiej Brytanii będą musieli zezwolenie na pracę (wizę). Mają ich obowiązywać takie same procedury jak osoby spoza Unii Europejskiej.
Osobie ubiegającej się o zezwolenie na pracę będą przyznawane punkty za posiadane umiejętności, kwalifikacje, propozycję zatrudnienia w UK, a nawet – wysokość zaproponowanych zarobków.

Brexit a imigracyjny system punktowy
W lutym 2020 r. brytyjski rząd zapowiedział wprowadzenie punktowego systemu imigracyjnego w oficjalnym oświadczeniu.
Aby rozpocząć karierę na wyspach, trzeba będzie uzyskać minimum 70 punktów – 50 pkt ma obejmować obowiązkowe kryteria (jednakowe dla wszystkich), a 20 pkt – dodatkowe kryteria (punkty z tej grupy będą wymienne).
Każda osoba chcąca podjąć zatrudnienie powinna:
- mieć propozycję zatrudnienia (20 pkt)
- mieć możliwość podjęcia pracy na stanowisku wymagającym konkretnego poziomu umiejętności (20 pkt)
- znać język angielski (10 pkt)