
7. Szwecja
W rankingu HSBC nie mogło zabraknąć Skandynawii. Na liście nie znajdziemy jednak słynącej z wysokich kosztów życia Norwegii. Zamiast niej w zestawieniu figuruje popularna wśród naszych rodaków Szwecja, od której dzieli nas jedynie Morze Bałtyckie.
W Szwecji, podobnie jak w Polsce, brakuje wykwalifikowanych pracowników. Według Bloomberga w 2017 r. 12 na 15 sektorów gospodarki borykało się z niedoborem kadry. Poszukiwani są m.in. informatycy i lekarze.

6. Australia
Australia to wymarzone miejsce dla barmanów. W porównaniu z USA, za barem można naprawdę dużo zarobić. Aby wyjechać do Australii, trzeba najpierw wyrobić wizę. Można starać się o nią na własną rękę lub przy pomocy agencji migracyjnej. Niezbędna jest również znajomość języka angielskiego.
Agencje pracy poszukują specjalistów i osób, które posiadają fachową wiedzę. Szczególnie mile widziani są: mechanicy, mechanicy automatycy, elektromonterzy, blacharze, lakiernicy, hydraulicy, tokarze, ślusarze czy stolarze. Zdobycie wizy może ułatwić paszport brytyjski, irlandzki, amerykański, Kanady lub Nowej Zelandii. Fakt posiadania rodziny w Australii również przemawia na korzyść wyjeżdżającego.


4. Kanada
Aby rozpocząć pracę w Kanadzie, trzeba wyrobić wizę z pozwoleniem na pracę. Osoby poniżej 35. roku życia mogą ubiegać się o wizę IEC. Najgorzej płatne oferty dla posiadaczy tego typu wiz związane są z pracą w sprzedaży, gastronomii i turystyce. Warto również pamiętać o tym, że Kanada składa się z 10 prowincji, a każda z nich samodzielnie ustala poziom płacy minimalnej.
Koszty życia i zakwaterowania w Kanadzie są wysokie, ale może je zrekompensować bliskość gór i oceanu. Kanadyjczycy niechętnie zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy, za to nie brakuje tutaj ofert pracy dla sprzątaczek, opiekunek dzieci i seniorów, sprzedawców czy pracowników zakładów produkcyjnych i magazynów. Pracodawcy wymagają znajomości języka angielskiego lub francuskiego.