
Zatrudnianie cudzoziemców
W Polsce obowiązuje obowiązek certyfikacji usługi kierowania cudzoziemców do pracy. Na terenie naszego kraju działają jednak nielegalne agencje zatrudnienia, które sprowadzają obywateli innych państw, a następnie zatrudniają ich nielegalnie. Te praktyki zainteresowały Państwową Inspekcję Pracy. Legalność zatrudnienia zostanie sprawdzona m.in. w przedsiębiorstwach rolnych.
PIP przyjrzy się także przedsiębiorcom, którzy zatrudniają osoby spoza Polski bez oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi oraz bez zezwolenia na pracę sezonową. Dotyczy to zwłaszcza obywateli Nepalu, Indii i Bangladeszu. Obok imigrantów z Ukrainy stanowią oni najliczniejsze grupy cudzoziemców pracujących w Polsce.

Certyfikowane agencje zatrudnienia
Zanim powierzysz znalezienie dla siebie pracy agencji zatrudnienia, upewnij się, że dana firma jest godna zaufania. Każda działająca w Polsce agencja zatrudnienia musi mieć certyfikat uprawniający ją do świadczenia usług pośrednictwa. Wykaz certyfikowanych agencji znajduje się w Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Jest to lista agencji, które posiadają certyfikat uprawniający do świadczenia usług w zakresie rekrutacji do pracy w kraju i za granica, doradztwa personalnego, pracy tymczasowej oraz poradnictwa zawodowego. Nigdy nie korzystaj z usług agencji pośrednictwa pracy, które nie są wpisane do rejestru.

Opłaty za usługi pośrednictwa
Jeżeli chcesz znaleźć pracę przez agencję zatrudnienia, pamiętaj, że dla kandydata pośrednictwo powinno być bezpłatne. Tylko te firmy rekrutacyjne, które nie mają ugruntowanej pozycji na rynku, pobierają od przyszłych pracowników opłaty za swoje usługi. Pozostałe cedują je na prawcodawcach. Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) zapowiedziała kontrole, które pomogą ujawnić nielegalne pobieranie opłat od kandydatów przez agencje zatrudnienia.

Maksymalny okres wykonywania pracy tymczasowej
Od końca 2018 r. obowiązuje limit pracy tymczasowej. Pracodawcy użytkownicy (klienci agencji zatrudnienia) muszą zastosować się do przepisów, zgodnie z którymi limit skierowania pracownika tymczasowego do jednego pracodawcy-użytkownika wynosi 18 miesięcy. Oznacza to, że pracownicy kierowani do pracy w danej firmie mogą w niej przepracować maksymalnie półtora roku. PIP sprawdzi, na jaki okres pracownicy tymczasowi są delegowani do swoich zajęć przez agencje pracy tymczasowej. Skontrolowane zostaną te agencje, które powierzały pracę w latach 2016-2018.