Przy ulicy Zagnańskiej w Kielcach Grupa Kapitałowa MAC chce zbudować samowystarczalne osiedle. Miasto ma jednak inne plany wobec tego terenu

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Wizualizacja obiektów, które miałyby powstać po byłym markecie Nomi
Wizualizacja obiektów, które miałyby powstać po byłym markecie Nomi
Przy ulicy Zagnańskiej w Kielcach na terenie dawnego marketu Nomi Grupa Kapitałowa MAC chce zbudować samowystarczalne osiedle. Wcześniej miał tu powstać kompleks nowoczesnych biurowców. - Nie rezygnujemy z naszych planów tylko je modyfikujemy, ponieważ pandemia zweryfikowała wiele wcześniejszych założeń - mówi Maciej Barański z Grupy MAC. Władze miasta blokują jednak inwestycję w takiej formule. Dlaczego?

Dwa lata temu, w lipcu 2019 roku na konferencji prasowej w Targach Kielce z udziałem prezydenta Kielc Bogdana Wenty prezes zarządu Grupy Kapitałowej MAC Grzegorz Kowalski zaprezentował ambitny projekt budowy kompleksu nowoczesnych obiektów usługowo-handlowych przy ulicy Zagnańskiej 119 - w miejscu, gdzie stoi hala po byłym markecie budowlanym Nomi.

- To inwestycja, która zmieni tę część miasta. Inteligentne smart city w pigułce, jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów usługowo-handlowych zlokalizowanych na terenach poprzemysłowych - mówił Grzegorz Kowalski.

W ramach realizacji pierwszego etapu inwestycji zapowiadano powstanie 13 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, a docelowo - 60 tysięcy metrów. Budowa miała rozpocząć się w 2020 roku. Wartość inwestycji na pierwszym etapie Grzegorz Kowalski szacował na 60 milionów złotych. Więcej: Na terenie marketu Nomi przy ulicy Zagnańskiej w Kielcach powstanie kompleks nowoczesnych biurowców. Inwestorem Grupa Kapitałowa MAC.

Równolegle toczyły się prace nad stworzeniem miejscowego planu gospodarowania przestrzennego w części Kielc obejmującej ulice Zagnańską i Witosa, gdzie powstać ma inwestycja. Biuro Planowania Przestrzennego w Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Kielce zakładało przekazanie projektu dokumentu do uchwalenia przez Radę Miasta Kielce we wrześniu 2020 roku.

Tak się jednak nie stało. Pandemia Covid-19 zmieniła zarówno harmonogram działań miejskich urzędników, jak i cele inwestycyjne Grupy Kapitałowej MAC dla terenu po markecie Nomi.

- Nie rezygnujemy z naszych planów tylko je modyfikujemy. Musiały one ulec transformacji, ponieważ pandemia zweryfikowała wiele wcześniejszych założeń. Zapotrzebowanie na przestrzeń biurową spadło drastycznie w całej Polsce. Cały czas podtrzymujemy wpisanie się w koncepcję Smart City tylko z urealnionym podejściem. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko biznesowe - podkreśla Maciej Barański z Grupy MAC.

- Idziemy w kierunku budowy osiedla samowystarczalnego – koncepcji, w której zawierają się zarówno budynki mieszkalne, biura, jak i wszystkie funkcje handlowo-usługowe (przedszkola, gabinety medyczne, lokale usługowe), miejsca do wypoczynku takie jak zewnętrzne siłownie, kino letnie, place zabaw. Potrzebne są dzisiaj przestrzenie hybrydowe, tak zwane mixed-used. Takie są tendencje ogólnoświatowe, takie projekty powstają również w Polsce. Wystarczy wspomnieć chociażby Towarową 22 czy Zespół budynków mieszkalno-usługowych Platynowy Park w Bydgoszczy - dodaje Maciej Barański.

W ostatnich dniach opublikowano obwieszczenie prezydenta Kielc Bogdana Wenty o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu „Kielce Zachód w rejonie ulic Zagnańskiej i Witosa – centrum handlowo-usługowe". To rozpoczyna proces konsultacji społecznych dokumentu.

Wizją ratusza zaskoczona jest Grupa Kapitałowa MAC, która już kilka miesięcy temu zapoznawała władze miasta z nową koncepcją na inwestycję przy Zagnańskiej 119. - Pomiędzy naszymi postulatami zapisów do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego a propozycją Urzędu Miasta są różnice, które na dzień dzisiejszy uniemożliwiają nam realizację koncepcji Smart City w kształcie, na którym nam zależy. Głównym problemem jest brak możliwości wyodrębnienia osobnych budynków dla funkcji biurowych, usługowych i mieszkalnych. To jest, niestety, blokowanie rozwoju tej części miasta. Liczymy jednak w tym zakresie na zrozumienie i przychylność Wydziału Urbanistyki i Architektury w tym zakresie. Będziemy zgłaszać kolejne uwagi i prowadzić rozmowy z przedstawicielami Urzędu Miasta - mówi Maciej Barański.

– To są dość szerokie funkcje i intensywne wykorzystanie terenu, bo mamy coraz mniej działek budowlanych, które mogłyby być wykorzystane na budowę nowych miejsc pracy. Planowane obiekty są dość wysokie, zabudowa intensywna. W trakcie procedury sporządzania planu inwestor złożył wniosek, aby uwzględnić jako funkcje dodatkową mieszkalnictwo. Prezydent wyraził na to zgodę z zaznaczeniem, że to nie będzie w osobnych budynkach tylko w jednym i maksymalnie 49 procent powierzchni użytkowej tego obiektu może być zajęte przez funkcję mieszkalną - mówi Artur Hajdorowicz, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Kielce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu