Resort wprowadzi kolejny nowy ekoschemat, ma obowiązywać już w 2025 r.

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Dotychczasowy ekoschemat znacznie się zmienia - nowa nazwa i nowy zakres.
Dotychczasowy ekoschemat znacznie się zmienia - nowa nazwa i nowy zakres. pixabay.com/thophilong/zdjęcie ilustracyjne
Konferencja GreenBio Forum zgromadziła naukowców, ekspertów i przedsiębiorców z branży biotechnologicznej. Dyskutowano m.in. o zrównoważonym rozwoju, innowacjach w produkcji energii odnawialnej i wpływie technik genomowych na rolnictwo. W trakcie spotkania padła ważna deklaracja resortu rolnictwa.

Nina Dobrzyńska, dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poinformowała, że Komitet Monitorujący zatwierdził wprowadzanie nowego ekoschematu Biologiczna uprawa. Po przyjęciu odpowiednich rozwiązań prawnych ma zacząć obowiązywać przed marcem 2025 r.

Zagrożenia bezpieczeństwa zwiększyły zainteresowanie nowymi, dotychczas niewykorzystanymi możliwościami. Produkty biologiczne to alternatywa wobec sprowadzania nawozów z Rosji, podkreśliła.

W praktyce resort zmieni podejście do innowacyjnych produktów biologicznych, wiele z nich nie będzie dyskryminowanych. Nowy ekoschemat zastąpi dotychczasową Biologiczną ochronę upraw. Zasady nie zmienią się, będzie można stosować mikrobiologiczne środki ochrony roślin, ale dojdą też bionawozy, ujęte jako nawozowe produkty mikrobiologiczne.

Nad podjęciem uchwały czuwał Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W uzasadnieniu wskazano, że stosowanie nawozowych produktów mikrobiologicznych może nie tylko poprawić aktywność gleby i stymulować proces odżywania roślin, ale też zwiększyć odporność niektórych gatunków i wpłynąć na różnorodność.

Szacowana stawka za stosowanie mikrobiologicznych ŚOR nie ulegnie zmianie, dalej będzie to 89,89 euro/ha. Dojdzie jednak płatność za nawozowe produkty mikrobiologiczne - 22,47 euro/ha.

Jak wskazano w uchwale, „łączny limit powierzchni na gospodarstwo, do którego będą przyznawane płatności wynosi 300 ha i stanowi sumę wszystkich realizowanych ekoschematów obszarowych, praktyk lub wariantów, przy czym limit ten nie dotyczy ekoschematu Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych.”

Źródła: Związek BioForum/Komitet Monitorujący PS dla WPR 2023-2027

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu