Ukraina płaci za gaz równie dużo jak Polska. Czy będąc tak mocno uzależnioną od Rosji, ma szansę na integrację z UE na wspólnym rynku energetycznym?
Ukraina 1 lutego 2011 r. wstąpiła do Wspólnoty Energetycznej, a także zobowiązała się przyjąć regulacje III pakietu energetycznego do 2015 r. Sprzeciwia się temu Federacja Rosyjska, która w zamian za obniżenie ceny gazu dąży do utworzenia ukraińsko-rosyjskiego konsorcjum zarządzającego gazociągami tranzytowymi Ukrainy (ponad 39 tys. km) lub ich dzierżawy. UE proponuje konsorcjum ukraińsko-rosyjsko-unijne. Przejęcie przez Rosję kontroli nad ukraińskimi gazociągami oraz spółką Naftohaz (projekt prywatyzacji jest w parlamencie Ukrainy) zmniejszy szansę na integrację Ukrainy z UE na wspólnym rynku energii.
Czy ma to duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy?
Utrata kontroli nad ukraińską infrastrukturą sektora energii (w tym podziemne magazyny gazu o pojemności ponad 31 mld m3) na rzecz Rosji zwiększy jej wpływ na Europę Środkowo-Wschodnią i ułatwi bezpośrednią sprzedaż gazu ziemnego i energii elektrycznej odbiorcom końcowym.
Czy gaz z łupków jest dla Ukrainy szansą na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego?
Tak. Niemniej jednak, jeżeli Ukraina straci kontrolę nad gazociągami tranzytowymi i magistralnymi na rzecz Rosji, to wówczas wydobycie może zostać opóźnione lub zablokowane. Wydobycie gazu z łupków na Ukrainie wymaga nie tylko ogromnych inwestycji, ale również stabilności politycznej, która jest ważna dla inwestorów.
14 czerwca w godz. 10-14 Studenckie Koło Naukowe Eurointegracja działające przy Katedrze Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej organizuje konferencję naukową pt. „Perspektywa integracji Ukrainy z Unią Europejską w sektorze energii”. Wśród prelegentów są: dr Paweł Kowal - poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE- Ukraina; Paweł Turowski z Biura Bezpieczeństwa Narodowego i dr Mariusz Ruszel z Katedry Ekonomii Wydziału Zarządzania PRz. Miejsce konferencji: PRz, ul. Powstańców Warszawy 12 (Budynek V, Sala Tradycji).
