
Zwolnienie z pracy zawsze ma swoje uzasadnienie. Można jednak zostać zwolnionym z pracy z wypowiedzeniem i odprawą, a można być z niej wyrzuconym dyscyplinarnie. Z jakich powodów pracownicy najczęściej żegnają się z pracodawcą?

Paradoks
Powodem do zwolnienia z pracy mogą być paradoksalnie zbyt wysokie kwalifikacje. Pracodawca może zwolnić pracownika o znakomitych kwalifikacjach i wysokiej pensji, gdy uzna, że te same zadania na danym stanowisku mogą wykonywać ludzie gorzej wykształceni, z mniejszymi oczekiwaniami płacowymi.

Brak zdolności interpersonalnych
Na ogół pracujemy w zespołach kilku-kilkunastoosobowych. Od dobrej współpracy zależy wydajność, skuteczność i ostatecznie sukces pracodawcy. Bywa i tak, że zatrudniony nie potrafi zaadoptować się grupie pracowniczej albo jest z nią skonfliktowany. Brak współpracy, nieumiejętność funkcjonowania w większym zespole to bardzo częsta przyczyna zwolnienia z pracy (lub nieprzedłużania umowy).

Słabe wyniki
Na wielu stanowiskach można szczegółowo analizować i podsumowywać pracownika pod kątem wydajności, skuteczności czy zysków. Wystarczy, że pracodawca porówna wyniki z innymi pracownikami by stwierdzić czy dana osoba przynosi firmie korzyści czy też zatrudnianie jej nie jest wartością dodaną, a jej wydajność jest po prostu zbyt niska.