Spadek cen ropy na nowojorskiej giełdzie
Na nowojorskiej giełdzie NYMEX cena baryłki ropy West Texas Intermediate (WTI) z dostawą na styczeń wynosi obecnie 70,93 USD, co oznacza spadek o 0,50 proc. Z kolei na londyńskiej giełdzie ICE cena ropy Brent z dostawą na luty spadła o 0,36 proc., osiągając poziom 74,22 USD za baryłkę.
Możliwe zaostrzenie sankcji wobec Rosji wpływa na ceny ropy
Janet Yellen, sekretarz skarbu USA, w rozmowie z agencją Reuters zasugerowała, że Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami mogą rozważyć obniżenie pułapu cenowego na rosyjską ropę. Celem takiego działania miałoby być dalsze ograniczenie możliwości finansowania przez Moskwę wojny w Ukrainie. Yellen dodała również, że amerykańska administracja nie wyklucza wprowadzenia sankcji wobec chińskich banków w ramach działań zmierzających do zmniejszenia dochodów Rosji z eksportu ropy.
Spotkanie USA i Chin w Tianjin
W nadchodzących dniach planowane jest spotkanie przedstawicieli USA i Chin w Tianjin. Tymczasem, jak zauważają analitycy, ceny ropy na światowych rynkach od połowy października utrzymują się w stosunkowo wąskim przedziale. Geopolityczne obawy dotyczące dostaw ropy, które nie opuszczały inwestorów przez wiele miesięcy, zostały nieco złagodzone przez prognozy nadwyżki surowca na globalnych rynkach w przyszłym roku. Dodatkowo, słabe perspektywy popytu na ropę związane z problemami gospodarczymi Chin, największego importera tego surowca na świecie, wpływają na obecną sytuację.
Perspektywy dla rynku ropy
Vivek Dhar, analityk CommonwealthBank of Australia, podkreśla, że "obawy związane z geopolityką i możliwym jej wpływem na dostawy ropy stanowią kluczowe ryzyko dla wzrostu cen ropy". Z kolei perspektywy dla rynku ropy są "niedźwiedzie", a cena ropy Brent może spaść do około 70 USD za baryłkę do 2025 roku z powodu spodziewanej nadpodaży surowca i większych dostaw spoza krajów OPEC+.
Plany Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), planują w przyszłym roku zmniejszyć eksport swojego surowca. Grupa producentów z OPEC i ich sojusznicy dążą do większej dyscypliny w realizacji przyznanych krajom kwot produkcji ropy. Firma Abu Dhabi National Oil Co. (Adnoc) już obniżyła przydział ładunków ropy dla niektórych swoich klientów w Azji. Adnoc szacuje, że dziennie może pompować 4,85 mln baryłek ropy, podczas gdy przyznany ZEA limit dostaw w ramach ustaleń OPEC+ wynosi prawie 2 mln baryłek dziennie mniej.
Źródło: PAP
