
W pracy
Pracodawca musi stosować monitoring zgodnie z zaplanowanym przeznaczeniem. Jeśli ma on służyć lepszej organizacji pracy, to nagrania nie mogą być stosowane np. do oceny zatrudnionych. W każdym wypadku musi poinformować pracowników o monitoringu. Jeśli pracownik nie zgodzi się na rejestrowanie, stanowi to podstawę do zwolnienia z pracy. O wprowadzeniu monitoringu należy poinformować pracowników przynajmniej 2 tygodnie wcześniej.

W pracy
Czego pracodawca nie może?
Monitoring nie może obejmować pomieszczeń sanitarnych, szatni, stołówek, palarni i pomieszczeń udostępniany ogólnozakładowym związkom zawodowym. Pracownik ma prawo uzyskać dostępu do nagrań i informacji o ich przetwarzaniu. Pracodawca nie może przy tym żądać uzasadnienia tego żądania.

Na imprezie masowej
Jeśli nasza obecność stanowi pewien szczegół całości – np. przebywamy wśród innych plażowiczów nad morzem, znajdujemy się w tłumie na cmentarzu podczas Wszystkich Świętych, uczestniczymy w wernisażu itd., to osoba nagrywająca nie potrzebuje naszej zgody na nagrywanie lub dalsze upowszechnianie wizerunku.