
7. Tarcza antykryzysowa
5% pracodawców z branży IT zdecydowało się na skorzystanie z pomocy państwa w ramach tarczy antykryzysowej, np. z dopłat do pensji pracowników. W przypadku niektórych specjalistów przełożyło się to na niższe wynagrodzenie.
Rozpoczęcie kariery w firmie korzystającej z tarczy antykryzysowej nie jest dobrym pomysłem, ponieważ taki pracodawca może niemiło zaszkodzić osoby przez siebie zatrudnione w przyszłości.

6. Rekrutacja online
Dla 14% uczestników badania „Puls rynku pracy specjalistów i menedżerów” rekrutacja nowych pracowników stała się wyzwaniem. Dlatego trzeba liczyć się z opóźnionymi decyzjami pracodawców, a nawet z zawieszeniem procesów rekrutacyjnych.
Sam proces rekrutacji może mieć inny przebieg niż dotychczas.

5. Cyberbezpieczeństwo
Już 16% firm z branży technologicznej ma problem z zapewnieniem odpowiednich systemów cyberbezpieczeństwa. Może to mieć negatywne przełożenie na bezpieczeństwo naszych danych, w tym informacji zawartych w CV.

4. Nowe narzędzia i programy
Kolejna przeszkoda, na jaką mogą natrafić osoby poszukujące pracy w IT, ma związek z przechodzeniem firm na pracę zdalną. Stanowi to wyzwanie dla co czwartego pracodawcy z branży (25%), ktory stanął przed koniecznością korzystania z nowych narzędzi i programów oraz szkolenia pracowników. Dostosowanie technologiczne organizacji do pracy zdalnej może odbywać się kosztem nowych rekrutacji.