
Na co bierzemy zasiłek chorobowy?
Najpopularniejszym schorzeniem wśród mężczyzn na zasiłku chorobowym jest choroba niedokrwienna serca. 4,4% wydatków ZUS na pracowników niezdolnych do pracy płci męskiej miało związek z tą przypadłością. Ponad jedna piąta wydatków na kobiety (22%) była związana z ciążą - wynika z ostatnich danych ZUS (za 2018 rok).

Choroby popularne wśród mężczyzn
Jako powód przebywania na zasiłku chorobowym mężczyźni najczęściej wskazują: chorobę niedokrwienną serca (4,4%), choroby krążka międzykręgowego (3,8%), zaburzenia korzeni nerwowych (3,4%), schizofrenię (3,6%), następstwa urazów kończyny dolnej (3,3%), zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa (2,3%) i następstwa chorób naczyń mózgowych (2,4%).

Choroby popularne wśród kobiet
Kobiety najczęściej biorą zasiłek chorobowy ze względu na konieczność przebywania pod opieką położnej (22%), a w dalszej kolejności z powodu: zaburzeń korzeni nerwowych (2,7%), schizofrenii (2,7%), reakcji na ciężki stres i zaburzeń adaptacyjnych (2,7%), chorób krążka międzykręgowego (2,4%), krwawienia we wczesnym okresie ciąży (2,1%) i ostrego zakażenia górnych dróg oddechowych (2,2%).

Ile ZUS przeznacza na zasiłki chorobowe?
Zasiłki chorobowe pochłaniają ponad połowę wszystkich świadczeń wypłacanych przez ZUS w związku z niezdolnością do pracy. W 2018 r. wydatki na absencję chorobową po raz pierwszy przekroczyły 50% wydatków na świadczenia związane z niezdolnością do pracy. Ich udział rośnie nieprzerwanie od 2014 roku.