
PKP Cargo
W wyniku zwolnień grupowych w listopadzie 2024 roku zatrudnienie w PKP Cargo zmniejszyło się o 3665 osób – poinformowała spółka. Spośród nich 2515 pracowników otrzymało wypowiedzenia, a 1150 odeszło z innych powodów. Proces zwolnień grupowych zakończył się pod koniec października. 25 lipca warszawski sąd rejonowy zdecydował o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego PKP Cargo, obejmującego sanację spółki. Dzień wcześniej zarząd ogłosił plany zwolnień grupowych, które początkowo miały objąć do 30 proc. zatrudnionych, czyli maksymalnie 4142 pracowników z różnych grup zawodowych. Jak poinformował 18 października p.o. prezesa PKP Cargo Marcin Wojewódka w rozmowie z PAP, ostateczna liczba zwolnionych ma wynieść prawie 3800 osób.

Rafako
W styczniu 2025 związkowcy, prezydent Raciborza oraz starosta raciborski wystosowali apel do premiera Donalda Tuska, wzywając do pilnej interwencji w sprawie Rafako. Zakład, znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej, rozpoczął zwolnienia grupowe, które do końca lutego mają objąć blisko 700 pracowników. Pracownicy mają nadzieję, że rząd podejmie szybkie działania w celu ratowania przedsiębiorstwa.
Resort Przemysłu potwierdził plany spotkania ze stroną społeczną, jednak nie sprecyzował żadnych konkretnych działań naprawczych. W grudniu pojawiły się doniesienia, że rząd może rozważać przejęcie Rafako przez Agencję Rozwoju Przemysłu, korzystając z modelu zastosowanego przy Hucie Częstochowa. Nie wiadomo jednak, czy decyzja zapadnie na tyle szybko, by zapobiec całkowitej likwidacji zakładu.

Poczta Polska
Rozmowy między związkami zawodowymi a zarządem Poczty Polskiej w sprawie planowanej redukcji zatrudnienia zakończyły się impasem. Związkowcy stanowczo sprzeciwiają się zwolnieniu 8,5 tysiąca pracowników, podnosząc przy tym zarzuty dotyczące braku przejrzystości finansowej spółki. Wobec braku porozumienia Poczta Polska ma teraz możliwość samodzielnego określenia zasad przeprowadzenia zwolnień grupowych. Decyzja o restrukturyzacji zapadła 8 stycznia, kiedy zarząd przyjął uchwałę oferującą wybranym pracownikom program dobrowolnych odejść. W ramach tej propozycji przewidziano odprawy i rekompensaty wynoszące maksymalnie dziewięć miesięcznych pensji. Jeśli pracownicy nie zdecydują się na dobrowolne odejście, od 30 kwietnia rozpoczną się zwolnienia grupowe.

Beko
W 2024 roku firma Beko Europe ogłosiła decyzję o zamknięciu dwóch swoich zakładów produkcyjnych w Polsce: fabryki kuchenek, suszarek i komponentów plastikowych w Łodzi oraz fabryki lodówek we Wrocławiu. Decyzja ta była wynikiem zmieniającej się sytuacji rynkowej, słabego popytu na produkty wytwarzane w Polsce oraz związanej z tym nierentowności produkcji. W rezultacie planowane jest zwolnienie około 1800 pracowników, z czego 1100 osób zatrudnionych w Łodzi.