Takich zwolnień jeszcze nie było. Największe polskie spółki nie cackają się

Michał Piękoś
W wyniku zwolnień grupowych w listopadzie 2024 roku zatrudnienie w PKP Cargo zmniejszyło się o 3665 osób – poinformowała spółka. Spośród nich 2515 pracowników otrzymało wypowiedzenia, a 1150 odeszło z innych powodów. Proces zwolnień grupowych zakończył się pod koniec października.

25 lipca warszawski sąd rejonowy zdecydował o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego PKP Cargo, obejmującego sanację spółki. Dzień wcześniej zarząd ogłosił plany zwolnień grupowych, które początkowo miały objąć do 30 proc. zatrudnionych, czyli maksymalnie 4142 pracowników z różnych grup zawodowych. Jak poinformował 18 października p.o. prezesa PKP Cargo Marcin Wojewódka w rozmowie z PAP, ostateczna liczba zwolnionych ma wynieść prawie 3800 osób.
W wyniku zwolnień grupowych w listopadzie 2024 roku zatrudnienie w PKP Cargo zmniejszyło się o 3665 osób – poinformowała spółka. Spośród nich 2515 pracowników otrzymało wypowiedzenia, a 1150 odeszło z innych powodów. Proces zwolnień grupowych zakończył się pod koniec października. 25 lipca warszawski sąd rejonowy zdecydował o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego PKP Cargo, obejmującego sanację spółki. Dzień wcześniej zarząd ogłosił plany zwolnień grupowych, które początkowo miały objąć do 30 proc. zatrudnionych, czyli maksymalnie 4142 pracowników z różnych grup zawodowych. Jak poinformował 18 października p.o. prezesa PKP Cargo Marcin Wojewódka w rozmowie z PAP, ostateczna liczba zwolnionych ma wynieść prawie 3800 osób. SZYMON STARNAWSKI /POLSKA PRESS
W 2024 roku w Polsce odnotowano wzrost liczby zwolnień grupowych, obejmujących różne sektory gospodarki. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), na koniec listopada 2024 roku 42 zakłady zadeklarowały zwolnienie 2,6 tys. pracowników. Łącznie, od początku roku do końca września 2024 roku, 37,9 tys. osób zostało zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy, co stanowi wzrost w porównaniu do 36,9 tys. osób w analogicznym okresie 2023 roku.

Eksperci wskazują na kilka głównych czynników wpływających na wzrost zwolnień grupowych w 2024 roku:

  • Wysokie koszty pracy i energii: Rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej zmuszają firmy do redukcji zatrudnienia w celu optymalizacji wydatków.

  • Spadek zamówień z zagranicy: Zwłaszcza recesja w Niemczech, będących głównym partnerem handlowym Polski, wpływa na zmniejszenie liczby zamówień, co przekłada się na konieczność redukcji etatów w polskich przedsiębiorstwach.

  • Automatyzacja i robotyzacja: Wprowadzenie nowoczesnych technologii zastępujących pracę ludzką prowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania na pracowników w niektórych sektorach.

Prognozy na 2025 rok wskazują na kontynuację tego trendu, z planowanymi zwolnieniami w kolejnych firmach. Przykładowo, firma Beko Poland Manufacturing planuje zwolnić 1 093 pracowników w 2025 roku.

Według raportu "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia", około 19% pracodawców w Polsce planuje redukcję zatrudnienia w nadchodzących miesiącach.

W skali europejskiej, zwolnienia grupowe są wynikiem m.in. spadku popytu po pandemii, rosnącej inflacji oraz zaostrzających się przepisów dotyczących emisji spalin. W Polsce te same czynniki wpływają na decyzje firm o redukcji zatrudnienia, co stawia kraj w podobnej sytuacji jak inne państwa europejskie.

Mimo planowanych zwolnień, niektóre branże przewidują wzrost zatrudnienia w 2025 roku. Sektor IT planuje zwiększenie liczby pracowników o 25%, a branża transportu, logistyki i motoryzacji o 22%. Pracodawcy z południowej Polski deklarują największy optymizm rekrutacyjny, z prognozą zatrudnienia na poziomie +23%.

Podsumowując, rok 2025 przyniesie znaczące zmiany na polskim rynku pracy, z jednej strony związane z redukcją etatów w niektórych sektorach, z drugiej – z planami zatrudnienia w dynamicznie rozwijających się branżach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu