Oszukany finansista był przekonany, że podczas wideokonferencji rozmawia z dyrektorem finansowym swojego przedsiębiorstwa. Podczas spotkania on-line obecnych było również kilku innych pracowników, co miało uprawdopodobnić wydane dyspozycje. W rzeczywistości wszyscy było fałszywymi cyfrowymi rekonstrukcjami w tej skomplikowanej intrydze - jak przekazała w piątek policja w Hongkongu.
- (Podczas) wieloosobowej wideokonferencji okazuje się, że wszyscy, których [widział] byli fałszywi
– powiedział miejskiemu nadawcy publicznemu RTHK starszy nadinspektor Chan Shun-ching.
Jak doszło do spektakularnego oszustwa?
Chan powiedział, że pracownik nabrał podejrzeń po otrzymaniu wiadomości rzekomo od dyrektora finansowego firmy z Wielkiej Brytanii. Początkowo pracownik podejrzewał, że jest to wiadomość e-mail typu phishing, gdyż mówiła o konieczności przeprowadzenia tajnej transakcji.
Chan powiedział jednak, że po rozmowie wideo pracownik odłożył na bok swoje początkowe wątpliwości, ponieważ inne obecne osoby wyglądały i mówiły podobnie jak koledzy, których rozpoznał.
Wierząc, że pozostali uczestnicy rozmowy są prawdziwi, pechowy finansista zgodził się przekazać przestępcom łącznie 200 milionów dolarów Hongkongu, czyli około 25,6 miliona dolarów - dodał funkcjonariusz policji. Oszustwo z udziałem fałszywego dyrektora finansowego zostało wykryte dopiero gdy pracownik skontaktował się później z centralą korporacji.
Technologia deepfake wykorzystywana do rujnowania reputacji
Władze na całym świecie są coraz bardziej zaniepokojone wyrafinowaniem technologii deepfake i nikczemnymi zastosowaniami, do których można ją wykorzystać.
Pod koniec stycznia w mediach społecznościowych rozprzestrzeniły się pornograficzne zdjęcia amerykańskiej gwiazdy pop Taylor Swift. Zdjęcia – przedstawiające piosenkarkę w pozycjach o charakterze jednoznacznie seksualnym – wyświetlono dziesiątki milionów razy, zanim zostały usunięte z platform społecznościowych. Zostały one wygenerowane przez sztuczną inteligencję, co podkreśla szkodliwy potencjał sztucznej inteligencji.
Deepfake rewolucjonizuje metody oszustw
Sprawa kradzieży środków w Hongkongu jest jednym z kilku ostatnich epizodów, co do których uważa się, że oszuści wykorzystali technologię deepfake do modyfikowania publicznie dostępnych filmów i innych materiałów w celu wyłudzenia pieniędzy. Podczas piątkowej konferencji prasowej policja w Hongkongu poinformowała, że dokonała sześciu aresztowań w związku z takimi oszustwami.
Chan powiedział, że w okresie od lipca do września ubiegłego roku osiem skradzionych dowodów osobistych z Hongkongu – z których wszystkie zostały zgłoszone jako utracone przez ich właścicieli – zostało wykorzystanych do sporządzenia 90 wniosków o pożyczkę i 54 rejestracji rachunków bankowych.
Według policji co najmniej 20 razy oszustwa deepfake oparte na sztucznej inteligencji zostały wykorzystane do oszukania programów rozpoznawania twarzy poprzez naśladowanie osób widniejących na dowodach osobistych.
Źródło: CNN
