
Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
Branża: transportowa
Aż dwa spośród 10 zawodów trwale deficytowych związane są z branżą transportową. Wśród nich znaleźli się kierowcy ciężarówek.
Pracę za kółkiem mogą znaleźć zarówno kierowcy krajowi, jak i międzynarodowi. Zachętę do podjęcia zatrudnienia stanowią wysokie zarobki, ale wadą zawodu są: nieregularny tryb życia oraz konieczność częstego przebywania poza domem.

Dekarze i blacharze budowlani
Branża: budowlana
W budowlance brakuje dekarzy i blacharzy budowlanych. Ci pierwsi wykonują pokrycia dachowe, zajmują się obróbkami dekarskimi, montują okna dachowe, wyłazy, świetliki i urządzenia do pozyskiwania energii odnawialnej, naprawiają przeciekające dachy, jak również zajmują się remontami i rozbiórką pokryć dachowych. Z kolei blacharz budowlany specjalizuje się w obróbce i kształtowaniu elementów z blach.

Kierowcy autobusów
Branża: transportowa
W branży transportowej brakuje kierowców autobusów. Aby dostać pracę na tym stanowisku, trzeba mieć prawo jazdy kat. D.
W Warszawie przedstawiciel zawodu może liczyć na: zarobki rzędu 3500-5000 zł brutto, prywatną opiekę medyczną, kartę sportową i bezpłatne bilety komunikacji miejskiej.

Cieśle (stolarze budowlani)
Branża: budowlana
Pracodawcy mają problem ze znalezieniem osób zajmujących się obróbką drewna. Brakuje przedstawicieli tak tradycyjnych zawodów, jak cieśla, czyli stolarz budowlany. Wykonują oni elementy konstrukcji, części wyposażenia i detali z drewna, a także zajmują się stolarką budowlaną.