Trzecia wiecha na gdańskiej Alchemii. Biurowiec Argon już w stanie surowym [ZDJĘCIA]

red.
Uroczystość zawieszenia wiechy na Argonie - III etapie kompleksu Alchemia
Uroczystość zawieszenia wiechy na Argonie - III etapie kompleksu Alchemia Przemek Świderski
W poniedziałek 26 września 2016 r. odbyło się uroczyste zawieszenie wiechy na Argonie, trzecim etapie wielofunkcyjnego kompleksu Alchemia w Gdańsku.

Budynek będzie miał charakterystyczny kształt litery H i będzie jednym z największych powierzchniowo budynków biurowych w Polsce. Jego łączna powierzchnia do wynajęcia to blisko 39 tys. m kw., a całkowita powierzchnia typowej kondygnacji biurowej aż 3 tys. m kw. Oddanie do użytku planowane jest na III kwartał 2017 roku.

– Trzeci etap Alchemii będzie najbardziej prestiżowo ulokowanym budynkiem kompleksu z powierzchnią typowej kondygnacji biurowej aż 3 tys. mkw. i całkowitą powierzchnią najmu blisko 39 tys. mkw.. Jego cechą charakterystyczną będzie również pieszy pasaż handlowo-usługowy. Pierwsi najemcy lokali biurowych i usługowo-handlowych wprowadzą się do budynku w połowie września przyszłego roku, niezwłocznie po otrzymaniu przez nas prawomocnego pozwolenia na użytkowanie obiektu – komentuje Maciej Brożek, pełnomocnik ds. Rozwoju w firmie Torus.

Argon najbardziej prestiżowy

Argon będzie najbardziej prestiżowo ulokowanym budynkiem kompleksu usytuowanym narożnikowo u zbiegu al. Grunwaldzkiej, głównej arterii Trójmiasta, z ul. Kołobrzeską. Powierzchnia najmu brutto budynku (GLA) to aż 39 tys. m kw. z czego niemal 36 tys. m kw. zajmą biura, a około 2 tys. mkw. powierzchnie handlowo-usługowe. Każde piętro biurowe (w sumie 11 kondygnacji) to blisko 3 tys. m kw. najnowocześniejszej powierzchni zaprojektowanej na planie litery H, co umożliwia tworzenie optymalnych warunków pracy.

Argon stanowi rozwiniecie koncepcji budynków wielofunkcyjnych, zrealizowanych już w ramach I i II etapu inwestycji. Element wyróżniający III, a w niedalekiej przyszłości także IV etap Alchemii to piękny pasaż handlowy z roślinnością i elementami małej architektury. Architektonicznym wyróżnikiem budynku będzie natomiast charakterystyczna „latarnia” – narożnik elewacji pozbawiony szprosów, z minimalną ilością elementów metalowych. Pozwoli to, pomimo znacznej wielkości budynku, zachować lekkość i nadać mu ponadczasowy, elegancji charakter.

Zobacz też: Bank State Street otworzył siedzibę w gdańskiej Alchemii

Budowa zgodnie z planem

Budowa trzeciego etapu Alchemii rozpoczęła się w IV kwartale 2015 roku, a prace przebiegają zgodnie z planem.

- Osiągnęliśmy właśnie stan surowy, prawie miesiąc szybciej, niż zakładaliśmy. Na tym etapie nie wpływa to na przyspieszenie terminu zakończenia budowy, zapewnia natomiast większy komfort realizacji prac w okresie zimowym. Obecnie trwają już prace nad elewacją. Szklenia planujemy zakończyć w styczniu, a całość elewacji będzie gotowa w marcu. W tym miesiącu skończymy również wylewać posadzki na powierzchniach garażowych. Mocno zaawansowane są prace instalacyjne, szczególnie na poziomach podziemnych. Na powierzchniach biurowych powstają natomiast piony wszystkich instalacji, co potrwa do końca listopada. Rozpoczęły się też prace wykończeniowe węzłów sanitarnych – komentuje Marcin Frozyna, dyrektor ds. Inwestycji w firmie Torus.

Planowany termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku to niezmiennie 28 sierpnia 2017 roku.

Gigant dla gigantów

Duża powierzchnia budynku, jak i typowej kondygnacji biurowej sprzyjać będzie tworzeniu efektywnego środowiska pracy dla dużych zespołów, charakterystycznych dla firm sektora nowoczesnych usług biznesowych, w tym IT. Firmy te są obecnie głównymi najemcami powierzchni biurowych w Polsce, w tym także wcześniejszych etapów Alchemii.

- Równolegle toczymy kilka poważnych procesów negocjacyjnych. Ze względu na poufność rozmów nie możemy się jeszcze pochwalić obecnym stanem komercjalizacji obiektu, jednak biorąc pod uwagę etap budowy, jest on na bardzo wysokim poziomie. Przygotowujemy się już także do realizacji czwartego etapu Alchemii – dodaje Maciej Brożek z firmy Torus.

W Alchemii swoje siedziby mają już m.in. takie firmy, jak State Street (ponad 14 tys. mkw.), Wipro, Alexander Mann Solutions, Dynatrace, Kemira czy Cognizant.

Nowe centrum usług w gdańskiej Alchemii. Alexander Mann Solutions planuje zwiększyć zespół o kolejne 100 osób [ZDJĘCIA]

Torus się zmienia

Zawieszenie wiechy na Argonie było też okazją do zaprezentowania nowego logotypu firmy Torus.

- Po ubiegłym roku, który był wyjątkowy w kilkunastoletniej historii naszej firmy postanowiliśmy odświeżyć naszą identyfikację. Chcemy bardziej odzwierciedlić charakter naszej firmy oraz - także w tym elemencie – nawiązać do obecnych trendów rynkowych – komentuje Monika Brzozowska, kierownik działu marketingu i PR w firmie Torus.

Torus sp. z o.o. sp. k. jest firmą deweloperską powstałą w 2002 roku w Gdańsku. W swoim portfolio ma inwestycje mieszkaniowe, magazynowe i rewitalizacyjne, ale specjalizuje się w obszarze inwestycji biurowych.

Ciekawostki z budowy Argonu

  • Do budowy Argonu wykorzystano 35 000 metrów sześciennych betonu, które dostarczyło 4 000 samochodów (gruszek)
  • Do budowy Argonu wykorzystano 3 700 ton stali dostarczonych na 170 samochodach
  • Stal, beton, wykop i elementy do wykonania ścian murowanych przewiozło ponad 8 000 samochodów ciężarowych (31 samochodów dziennie)
  • Objętość wykonanego pod budowę Argonu wykopu to aż 55 000 metrów sześciennych, a ziemię z wykopu wywiozło aż 3 800 samochodów
  • Wykonanie stanu surowego inwestycji pochłonęło ok. 340 000 godzin
  • Powierzchnia fasady budynku Argon to blisko 1,5 ha
  • Powierzchnia płyt G-K (gipsowo-kartonowych), które zostaną wykorzystane w pracach wykończeniowych to blisko 11 ha
  • Na potrzeby budowy Argonu zawartych zostało do tej pory 120 głównych umów i kilkaset drobnych zleceń (Torus jest także generalnym wykonawcą inwestycji)
  • 350 osób pracuje obecnie na budowie Argonu

Kompleks Alchemia

Alchemia to wielofunkcyjny kompleks biznesowy powstający w Gdańsku, którego deweloperem jest firma Torus. I etap inwestycji (oddany do użytku w grudniu 2013 r.) dostarczył na rynek 16,7 tys. m kw. powierzchni biurowej. Na 4,6 tys. m kw. funkcjonuje tam również centrum rekreacyjno-sportowe, m.in. z basenami, saunami, klubem fitness i halą sportową, a uzupełnieniem oferty jest dwupoziomowa restauracja (bistro). W sierpniu 2015 r. budynek został sprzedany, a jego nabywcą jest podmiot stanowiący joint venture pomiędzy Bluehouse Capital Advisor Ltd a REINO Dywidenda Plus SA zarządzanym przez REINO Partners.

II etap inwestycji (oddany do użytku w październiku 2015 r.), dostarczył blisko 22 tys. m kw. powierzchni biurowej. W grudniu 2015 roku budynek ten uznany został za Najlepszy Nowy Biurowiec Roku podczas najbardziej prestiżowego konkursu branży nieruchomości komercyjnych w Polsce, Eurobuild Awards 2015. W marcu 2016 został on finalnie sprzedany spółce zależnej Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A..

Zobacz też: Wiecha na II etapie gdańskiej Alchemii [ZDJĘCIA]

Obecnie trwa budowa III etapu inwestycji. Projektantem całego kompleksu Alchemia jest pracowania APA Wojciechowski Architekci z Warszawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzecia wiecha na gdańskiej Alchemii. Biurowiec Argon już w stanie surowym [ZDJĘCIA] - Dziennik Bałtycki

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu