
Zdecydowana większość zakładów przemysłowych na Ukrainie znajduje się we wschodniej części państwa i w okolicach objętej działaniami wojennymi stolicy. Które firmy mogą stać się łupem Rosji?
Brak których z ukraińskich produktów możemy odczuć? Szczegóły na kolejnych slajdach naszej galerii.

Roshen Confectionery Corporation - grupa produkująca słodycze. Posiada placówki w Kijowie, Iwankowie i Krzemieńczuku, a także w Budapeszcie, na Węgrzech oraz na Litwie. Nazwa firmy wywodzi się od nazwiska jej właściciela Petra Poroszenki, który w latach 2014-2019 był również prezydentem Ukrainy.
W 2012 roku Roshen Corporation zajęła 18. miejsce na liście „Candy Industry Top 100” największych światowych firm cukierniczych.

Kernel Holding SA – ukraińska spółka holdingowa z siedzibą w Luksemburgu
Główny majątek spółki stanowią udziały w zakładach produkcyjnych i spółkach (tłocznie nasion oleistych, rafinerie, rozlewnie, sieć silosów zbożowych, magazyny i obiekty przeładunkowe w portach) w większości utworzonych i prowadzących działalność na Ukrainie.
Podstawowa działalność spółki Kernel to produkcja i eksport butelkowanego oleju słonecznikowego oraz śruty, handel hurtowy zbożem (głównie pszenicą, jęczmieniem i kukurydzą) oraz świadczenie usług logistycznych i transportowych.
Największym udziałowcem spółki jest Namsen Limited, która obejmuje 38,98% udziałów, a której właścicielem pakietu kontrolnego jest Andrij Werewski – prezes holdingu.

ArcelorMittal ArcelorMittal Kryvyi Rih - największa na Ukrainie zintegrowana firma stalowa zlokalizowana w Krzywym Rogu .
Kupiony w 2005 roku przez Mittal Steel zakład jest jednym z najważniejszych przedsiębiorstw na Ukrainie i liczącym się na świecie producentem stali. Na Ukrainie jest największym producentem stali zarówno prętów zbrojeniowych, jak i walcówki. ArcelorMittal Kryviy Rih specjalizuje się również w produkcji kształtowników, kątowników i taśm.