Ukraińskie firmy, które może przejąć Putin. Czego zabraknie na polskich półkach?

(wixad)
Zdecydowana większość zakładów przemysłowych na Ukrainie znajduje się we wschodniej części państwa i w okolicach objętej działaniami wojennymi stolicy. Które firmy mogą stać się łupem Rosji? Brak których z ukraińskich produktów możemy odczuć? Szczegóły na kolejnych slajdach naszej galerii.
Zdecydowana większość zakładów przemysłowych na Ukrainie znajduje się we wschodniej części państwa i w okolicach objętej działaniami wojennymi stolicy. Które firmy mogą stać się łupem Rosji? Brak których z ukraińskich produktów możemy odczuć? Szczegóły na kolejnych slajdach naszej galerii. Wikipedia
Zdecydowana większość zakładów przemysłowych na Ukrainie znajduje się we wschodniej części państwa i w okolicach objętej działaniami wojennymi stolicy. Które firmy mogą stać się łupem Rosji? Brak których z ukraińskich produktów możemy odczuć?

Gospodarka Ukrainy zajmuje 40 miejsce na świecie pod względem PKB według PPP – 544 mld USD (dane MFW na 2020 rok). Pod względem PKB per capita w ujęciu PPP Ukraina na rok 2020 zajmuje przedostatnią pozycję wśród krajów europejskich, wyprzedzając jedynie Mołdawię, i 90. na świecie. Gospodarka Ukrainy oparta jest na zróżnicowanym przemyśle, rolnictwie i usługach.

Republika Ukraińska w ZSRR była najważniejszym ekonomicznym składnikiem sowieckiej gospodarki po rosyjskiej. Ukraiński przemysł ciężki był w stanie dostarczać do pozostałych republik byłego Związku Radzieckiego wiele rodzajów unikalnego sprzętu i materiałów, a rolnictwo dostarczało do jednej czwartej ogólnosowieckiej produkcji rolnej (mięso i przetwory mleczne, zboże i warzywa).

Ukraińskie firmy, które może przejąć Putin - lista
Które firmy mogą stać się łupem Rosji? Brak których z ukraińskich produktów możemy odczuć? Zobacz szczegóły w poniższej galerii.

Wśród najbiedniejszych

W wyniku prywatyzacji w latach 90. do 1999 r. produkt krajowy brutto Ukrainy spadł do 40% poziomu z 1991 r. Jednak w 2010 roku władzom ukraińskim udało się uzgodnić znaczne rabaty na dostawy rosyjskiego gazu ziemnego, co pozwoliło na osiągnięcie powolnego wzrostu w latach 2010-2013 pomimo dominacji klanów oligarchicznych w gospodarce. Nie pomogło to jednak krajowi dogonić sąsiadów ani wyjść z szeregów najbiedniejszych państw Europy.

Wydarzenia końca 2013 r. - początek 2014 r., utrata Krymu i konflikt zbrojny w Donbasie pogrążyły państwo w kryzysie, w wyniku którego gwałtownie spadły rezerwy walutowe, PKB spadł o 17%, a inflacja osiągnęła 60%. Dzięki społeczności międzynarodowej sytuacja ustabilizowała się i poczyniono pewne postępy, ale kraj borykał z wieloma problemami, głownie z korupcją.

Wojna uderzyła w gospodarkę przed rakietami

Państwo stosunkowo dobrze pokonało pandemię COVID-19 na Ukrainie . Po krótkiej recesji w 2020 roku gospodarka wzrosła o około 3,2 proc. w 2021 roku.

W związku ze zwiększonym ryzykiem wojny wiosną 2022 r. inflacja wzrosła do dziesięciu procent, dlatego ukraiński bank centralny podniósł główną stopę procentową do dziesięciu procent. W tym samym czasie inwestorzy zagraniczni wycofywali ogromne sumy pieniędzy. UE obiecała następnie 1,2 mld euro pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych i dodatkowe 120 mln euro w formie dotacji.
(źródło: Wikipedia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu