W Warszawie rusza konferencja "Wspólnie dla bezpieczeństwa i klimatu". Tematem przewodnim walka z ubóstwem energetycznym

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Zgodnie z raportem przygotowanym przez Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego we współpracy z Fundacją Polska z Natury, od 10 do 20 procent gospodarstw domowych w naszym kraju jest zagrożonych ubóstwem energetycznym. Aż 76 procent ankietowanych w ostatnim sezonie grzewczym musiało oszczędzać energię i zrezygnować z części zaplanowanych wydatków. Jak wspierać gospodarstwa domowe, jak bronić się przed wzrostem cen energii? Na te pytania wspólnie odpowiedzą kluczowi konserwatywni politycy i eksperci regionu Europy Środkowo-Wschodniej i państw partnerskich podczas nadchodzącej międzynarodowej konferencji “ENERGY SECURITY IN CENTRAL AND EASTERN EUROPE. WSPÓLNIE DLA BEZPIECZEŃSTWA I KLIMATU”.

28 i 29 listopada decydenci i eksperci zgromadzą się w Warszawie, aby szukać najlepszych scenariuszy na naszą wspólną energetyczną przyszłość. Jak ograniczyć wpływ rosyjskiej inwazji na wzrost cen energii? Jak zbudować bezpieczny i zielony system energetyczny? Czy Fit for 55 sprawi, że państwa regionu zaczną mówić jednym głosem? Jak możemy wzajemnie czerpać ze swoich doświadczeń? W trakcie pierwszego dnia konferencji uczestnicy będą wspólnie poszukiwać odpowiedzi na te i szereg innych pytań w ramach prezentacji i dyskusji panelowych. Drugiego dnia zaplanowano zamknięte, robocze rozmowy ekspertów z wiodących, konserwatywnych think tanków z regionu i świata.

— Europejski Zielony Ład stanowi szczególnie duże wyzwanie dla Europy Środkowej. Mimo dynamicznego wzrostu nadal jest to region biedniejszy, o mniejszych dochodach ludzi, wciąż nieposiadający dużych firm zaawansowanych technologicznie, które miałyby potencjał, by stać się liderem zielonej transformacji. W efekcie zielony ład stanowi ogromne wyzwanie, a niektórzy zauważają zagrożenie, jakie niesie dla utrzymania konkurencyjności gospodarczej całego regionu. Co więcej, wojna na Ukrainie nie sprawiła, że Europejski Zielony Ład przestał być obowiązującym kierunkiem, a jednocześnie podniosła wyzwania w obszarze bezpieczeństwa energetycznego, jeszcze bardziej komplikując decydentom obraz sytuacji. Dlatego współpraca regionu w celu koordynacji stanowisk w polityce energetyczno-klimatycznej jest dziś jeszcze bardziej potrzebna niż kiedykolwiek wcześniej — zauważa Paweł Musiałek, prezes Klubu Jagiellońskiego, który współorganizuje to wydarzenie.

Jedna z debat będzie poświęcona zjawisku ubóstwa energetycznego. Organizatorzy konferencji - Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego we współpracy z Fundacją Polska z Natury - opublikowali raport „Jest drogo, będzie drożej? Gospodarne państwo odpowiedzią na ubóstwo energetyczne”, w którym dokładnie przeanalizowano ten problem.

Z analizy danych wynika, że jego skala w Polsce jest silnie zróżnicowana pod względem geograficznym. Brakuje też spójnej definicji samego ubóstwa energetycznego. Wszystko to utrudnia prowadzenie skutecznej polityki państwa w kierunku łagodzenia skutków ubóstwa. Braki widoczne są już na poziomie strategicznym. W dokumentach dotyczących energetyki, mimo dostrzeżenia problemu, nie dokonano kompleksowej analizy zjawiska i nie proponuje się długoterminowych rozwiązań. Nowe materiały dotyczące strategii energetycznej powinny uporządkować działania w tym zakresie i uwzględniać uwarunkowania społeczne i ekonomiczne.

daniem ekspertów Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, istnieją w Polsce instrumenty wsparcia, które często nie uwzględniają różnic w dochodach gospodarstw. W efekcie prowadzi to do wspierania gospodarstw o wyższych dochodach przez te z niższym budżetem.

Szacuje się, że obecnie ubóstwo energetycznie dotyka ok. 10,5% wszystkich gospodarstw domowych w Polsce. Jak policzono, wystarczyłoby około 2-3 mld złotych rocznie na wsparcie dla nich oraz ok. 22 mld złotych skierowanych na termomodernizację budynków, aby skutecznie ograniczyć to zjawisko (tzn. sprowadzić udział wydatków na energię poniżej 10% dochodów gospodarstwa domowego).

Badania wykazały jednak, że Polacy niechętnie godzą się na kierowanie wsparcia wyłącznie do gospodarstw ubogich energetycznie. Ponad połowa respondentów, zamiast znaczących dopłat tylko dla najbiedniejszych, preferuje drobne dopłaty do rachunków, ale dla wszystkich. Skoro tak, stworzenie programów wsparcia cieszących się trwałym poparciem społecznym, a zarazem skutecznie ograniczające skalę zjawiska, wymagać będzie wypracowania mechanizmu uwzględniającego różne miary ubóstwa energetycznego.

O tym, jak ważne, ale i trudne jest to zadanie 28 listopada w trakcie konferencji “ENERGY SECURITY IN CENTRAL AND EASTERN EUROPE. WSPÓLNIE DLA BEZPIECZEŃSTWA I KLIMATU” z jednym z autorów raportu, Michałem Wojtyłą z Centrum Analiza Klubu Jagiellońskiego, rozmawiać będą: Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Paweł Mirowski, zastępca prezesa NFOŚiGW, dr Joanna Mazurkiewicz z Instytutu Badań Strukturalnych, Aleksandra Krugły z fundacji Habitat for Humanity, Jana Šandlová Vlčková z Institute for Christian Democratic Politics.

W pozostałych debatach wezmą udział premierzy, ministrowie, przedstawiciele instytucji publicznych z naszej części Europy oraz polskich i międzynarodowych think tanków. Nie zabraknie dyskusji nad: perspektywą wdrożenia programu Fit for 55 i jego wpływem na zacieśnienie współpracy między krajami regionu, liberalizacją rynku energii oraz uniezależnieniem się od importu paliw kopalnych z Rosji. Eksperci opowiedzą, jak ich zdaniem rozwój źródeł energii odnawialnej i jądrowej wpłynie na relacje w regionie oraz czy wspólne projekty infrastrukturalne mogą zwiększyć wzajemną odporność na kryzysy.

Konferencja jest organizowana przez Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, Conservative Environment Network oraz Fundację Polska z Natury przy wsparciu Our Common Home oraz Atlantic Council.

Konferencja odbywać się będzie w języku angielskim. W trakcie wydarzenia dostępne będzie tłumaczenie. Rejestracja i więcej informacji na stronie: https://klubjagiellonski.pl/projekty/energy-security-in-central-and-eastern-europe-achiving-our-climate-and-security-goals-together/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu