
Sędziowskie emerytury po 20 latach
Sejm przyjął projekt ustawy, zgodnie z którym sędziowie będą musieli orzekać przez 20 lat, aby nabyć prawo do pełnego uposażenia w stanie spoczynku. Zgodnie z projektem, za każdy brakujący miesiąc emerytura sędziowska ma zostać obniżona o 0,2 proc., przy czym najmniejsze świadczenie dla sędziego nie może być niższe od renty lub emerytury z ZUS-u.
Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło podjąć w ten sposób walkę z tzw. emerytami przed czterdziestką – sędziami, którzy w młodym wieku przechodzą w stan spoczynku ze względów zdrowotnych, a potem pobierają bardzo wysokie świadczenia. W kuluarach mówi się, że zaproponowane zmiany mają zniechęcić sędziów do rezygnacji z wykonywania zawodu.

Minimalna renta
Wysokość renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w 2020 r. ustalono na poziomie 900 zł brutto.

500 plus na pierwsze dziecko
Po kilku latach obowiązywania programu 500 plus przyszedł czas na rewolucję. Rząd zdecydował się na przyznanie świadczenia na pierwsze dziecko i, jak zapewnia, przepisy mogą zachęcić kobiety do pozostania na rynku pracy.
W kwietniu 2016 r., kiedy zainaugurowano program “Rodzina 500+”, o przyznaniu świadczenia na pierworodnego decydowało kryterium dochodowe, przy czym dochód na jednego członka rodziny nie mógł przekroczyć 800 złotych. O świadczenie mogli także ubiegać się samotni rodzice. W 2020 r. wszystkie dzieci będą traktowane równo.