
PIT-0 dla seniora
Ale nie dla każdego.
Ze zwolnienia z podatku w wieku emerytalnym mogą skorzystać te osoby, które po osiągnięciu prawa do świadczenia nie przechodzą na emeryturę, tylko decydują się pozostać aktywni zawodowo. Pracując seniorzy (Mężczyźni od 65 roku życia i kobiety od 60 roku życia), będą zwolnieni z podatku do momentu, w którym osiągnął drugi próg podatkowy, tj. 120 tysięcy dochodu rocznie. Drugą grupą seniorów zwolnionych z podatku są emeryci pobierający świadczenie w wysokości do 2500 zł brutto.
Ciemna strona?Niestety, wszystkich obejmie wyższa niż do tej pory składka zdrowotna (9 proc.) więc wielu seniorów nie odczuje zmiany lub nawet poniesie stratę.

Ryczałtowcy nie wliczają towarów w koszty uzyskania przychodu
Może się okazać, że podatnicy, którzy nabyli składniki majątku w latach poprzednich, na sprzedaży po 1 stycznia 2022 r. stracą. Podniosą sobie bowiem podstawę składki zdrowotnej, czego wcześniej nie było – zwraca uwagę ekspert inFakt.
Problem ten nagłaśnia także rzecznik MŚP w rozmowie z Rzeczpospolitą, podkreślając, że składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie znacznie wyższa niż podatek, jeśli nie uwzględni się różnic remanentowych.
WIĘCEJ:
Ryczałtowcy muszą być szczególnie ostrożni

Niższe podatki? To zależy. I nie od wysokości dochodów
Polski Ład miał wprowadzić sprawiedliwość społeczną, tymczasem dzieje się odwrotnie. Podkreśla to w swoim liście do premiera przewodniczący KIDP:
Podstawowym założeniem „Nowego Ładu” miało być zmniejszenie tzw. „klina podatkowego”. Efekt „Polskiego ładu” jest odwrotny. Dokonane zmiany spowodowały, że nastąpił skokowy wzrost obciążenia dochodów z pracy (działalności wykonywanej osobiście), a najbardziej korzystną formą „samozatrudnienia” stała się działalność gospodarcza opodatkowana ryczałtem. To prowadzi do skrajnych nierówności: informatyk uzyskujący dochody z pracy na etacie może w najgorszym scenariuszu zapłacić nawet 45% podatku i składki zdrowotnej (plus ZUS uzależniony od dochodu), a jego kolega z pracy wykonujący te czynności w ramach umowy B2B, zapłaci tylko ok. 12,3% podatku ryczałtowego (plus zryczałtowany ZUS). To pokazuje, że zamiast zwiększenia sprawiedliwości systemu podatkowego, wprowadzono totalny nieład. Polski Ład doprowadził do sytuacji, gdy o wysokości podatku nie decyduje wysokość dochodu, a wybór formy prowadzenia działalności lub zatrudnienia. Powyższy przykład pokazuje jasno, że w Polskim Ładzie porównywalnej wielkości dochód, może być obciążany daninami różniącymi się o 400 proc.!

Zmiany w uldze rehabilitacyjnej i wsparcie dla osób niepełnosprawnych
Z jednej strony Polski Ład wydłuża listę wydatków, które można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, a z drugiej ze względu na wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych, wiele osób z ulgi nie skorzysta. Tymczasem spora grupa osób wcześniej uprawnionych do ulgi tj. opiekujących się osobami niepełnosprawnymi lub będących osobami niepełnosprawnymi, zarabia najniższą pensję. Natomiast niewielki podatek, który zostanie im miesięcznie w kieszeni, zniweluje inflacja.
Efektem wzrostu kwoty wolnej od podatku będzie także mniejsza ilość osób oddających 1 proc. na cele charytatywne. Jak podliczył Business Insider, kwota, którą dostają rodzice niepełnosprawnych dzieci z 1 proc. PIT, spadnie o 8,5 proc. w porównaniu do 2019 (w latach 2018-2022 wzrost nominalny o 12,7 proc. i korekta o inflację 23,2 proc.). Żeby ją zrekompensować, trzeba by podnieść odpis z 1 proc. do 1,085 proc. PIT.