Błędy i absurdy Polskiego Ładu – od tego się zaczęło
Niższe wypłaty dla części emerytów oraz nauczycieli i służb mundurowych w pierwszym miesiącu w roku rozpętały medialną i społeczną dyskusję. Szybka reakcja rządu w postaci przeprosin i wydania rozporządzenia mającego zniwelować pomyłkę oraz wyrównać straty wydaje się początkiem zawirowań wokół potężnej i rewolucyjnej ustawy, jaką jest Polski Ład. Ponadto eksperci komentują, że rozporządzenie wprowadza jeszcze większy chaos i jest niezgodne z prawem.
Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Interią uspokajał Polaków, mówiąc:
Wynagrodzenia płacone z góry i naliczane w niektórych samorządach i przez niektóre jednostki budżetowe sprawiły, że niektórzy sądzili, że nie zyskają na kwocie wolnej 30 tys. zł. Ale tak się nie stanie. Wszyscy przekonają się o tym już w najbliższych dniach. To jest potknięcie, które nie powinno mieć miejsca. Za niepotrzebny stres i nerwy przepraszam wszystkich, których ten błąd dotknął.
Okazało się, że napisane w trybie przyspieszonym rozporządzenie Ministra Finansów nie do końca rozwiązuje problem. Doradcy z KIDP zaznaczają:
Rozporządzenie to zostało wydane z rażącym naruszeniem porządku konstytucyjnego oraz pogwałceniem obowiązującej hierarchii aktów prawnych. Nie zachowano żadnego vacatio legis zapewniającego jego adresatom możliwość przygotowania się do wprowadzonych rozporządzeniem zmian. Ze względu na to pozostanie ono dla licznych płatników, przynajmniej w odniesieniu do bieżących wypłat, niewykonalne. Wydany akt prawny pogłębi tym samym chaos prawny i informacyjny związany z wprowadzonymi od 1 stycznia 2022 r. zmianami w systemie podatkowym.
Anomalie Polskiego Ładu
Zaniżone względem grudnia 2021 pensje, niskie podatki versus niebotyczna składka zdrowotna, zmiana w uldze dla samotnych rodziców – to tylko niektóre obszary Polskiego Ładu poddawane krytyce.
Chaos szeroko komentują zarówno niezależni eksperci, jak i politycy:
Apelujemy do rządu, żeby podjął refleksję nad tym, co zrobił, pomógł ludziom przejść przez to, co im zgotował, wstrzymał niektóre z tych mechanizmów szkodliwych Polskiego Ładu, a resztę pozwolił naprawić – powiedział Szymon Hołownia
O zmiany apelują także przedsiębiorcy:
Absurdy Polskiego Ładu – do rządu spływają apele od ekspertów
Do premiera zaczynają spływać listy m.in. od rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz od przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Co niepokoi ekspertów? To m.in.:
- niesprawiedliwość Polskiego Ładu wobec osób zatrudnianych na umowy cywilnoprawne
- skomplikowane zasady naliczania składki zdrowotnej
- ograniczenie w uprawnieniach do ulgi rehabilitacyjnej
- pośpiech, brak edukacji dotyczącej praktycznego zastosowania przepisów
- zmiany w uldze prorodzinnej
- brak uwzględnienia różnic remanentowych w kosztach uzyskania przychodu
Lista mogłaby być dłuższa, jednak wybraliśmy te aspekty, które aktualnie kwestionowane są przez obywateli i ekspertów.
Prof. dr hab. Adam Mariański, wyraża jasny apel i obawę o sytuację gospodarczą w Polsce, w otwartym liście do Premiera Morawieckiego:
Na naszych oczach spełnia się właśnie najczarniejszy scenariusz, o którym, my, doradcy podatkowi, ostrzegaliśmy od wielu miesięcy. Polski Ład, całkowicie nieprzemyślana rewolucja podatkowa, boleśnie dotyka kolejne grupy zawodowe. Już w pierwszych dniach obowiązywania nowych przepisów okazuje się, że podwyżka podatków dotyka kolejne grupy zawodowe, emerytów, osoby samotnie wychowujące dzieci, podejmujące pracę na dwóch etatach, osoby niepełnosprawne. – czytamy w liście przewodniczącego KIDP
Przewodniczący KIDP wyraża w liście nadzieję, że jego apel zostanie tym razem wzięty pod uwagę:
Panie Premierze, nie chcę, aby ten list stał się tylko wyrazem skargi na permanentne ignorowanie przez polityków i pańskich urzędników głosu ekspertów – doradców podatkowych. Negatywne skutki chaosu legislacyjnego tak samo dotknęły (lub za moment dotkną) niemal wszystkich Polaków: bez względu na ich pochodzenie, zarobki czy sympatie polityczne. Uważam, że to czas, aby zapomnieć o wzajemnych uprzedzeniach i dotychczasowych niedociągnięciach we współpracy między ekspertami a rządem. Wierzę, że błędy można jeszcze naprawić, a przynajmniej starać się zminimalizować ich negatywne dla Polaków skutki.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w rozmowie z PolskimRadiem24.pl powiedział:
Jako przedsiębiorcy czekamy na takie samo rozporządzenie, jakie w sprawie naliczania zaliczek dla etatowców wydał minister finansów. Upraszczajmy system, róbmy go tanim, jasnym i prostym.