Wyjaśniono, że obowiązujące obecnie przepisy umożliwiają wypłatę producentom rolnym rekompensat ze środków zgromadzonych na rachunku Funduszu Ochrony Rolnictwa jeżeli podmioty skupujące stały się niewypłacalne. Przypomniano, że program pomocy w formie wypłat rekompensat uzyskał notyfikację w Komisji Europejskiej do końca czerwca 2024 r.
- Wydane do końca czerwca br. przez KOWR decyzje o przyznaniu rekompensat będą pomocą publiczną udzieloną na podstawie notyfikacji Komisji Europejskiej. Od dnia 1 lipca 2024 r. KOWR może wydawać decyzje wyłącznie przy równoczesnym stosowaniu przepisów rozporządzenia Komisji (UE) (...) w sprawie stosowania przepisów Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym - podano w komunikacie.
Dodatkowo podmioty skupujące zgłaszają swoje niezadowolenie wobec nałożonych na nich ustawowych obowiązków deklarowania, naliczania i wpłacania na rachunek Funduszu Ochrony Rolnictwa należności w kwocie 0,125 proc. wartości skupionych produktów rolnych w cenach netto.
Jak podaje agencja PAP, istotą rozwiązań planowanych w projekcie jest wprowadzenie zmian w ustawie o Funduszu Ochrony Rolnictwa umożliwiających: m.in.: zmniejszenie należności do kwoty wynikającej z pomnożenia zmniejszonego współczynnika z 0,125 proc. do 0,07 proc. wartości skupionych produktów rolnych w cenach netto; ograniczenie składanych deklaracji i terminu wpłacania należności na rachunek FOR do rocznych deklaracji i jednorazowych wpłat na rachunek do dnia 31 stycznia roku następnego po roku rozliczeniowym; rezygnację z nakładania kar za brak złożenia deklaracji; uchylenie przesłanki uznania podmiotu skupującego za niewypłacalny w postaci wykreślenia podmiotu będącego osobą fizyczną z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub wydania względem niego decyzji o zakazie wykonywania działalności regulowanej objętej wpisem.
- Jako przesłanki uznania podmiotu skupującego za niewypłacalny pozostaną tylko sądowe postanowienia o upadłości lub restrukturyzacji - napisano także.
Nowelizacja zakłada również podwojenie odpisu na rzecz KOWR z 2,5 proc. do 5 proc. z tytułu opłacenia kosztów związanych z obsługą FOR. Jednocześnie w związku z rocznym rozliczaniem deklaracji i dokonywanych wpłat zmniejszono kwotę wolną od wpłat z dwudziestokrotności do pięciokrotności wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Ta kwota należności zaliczana będzie się na poczet wpłat na Fundusz za kolejny rok, w którym wysokość kwoty należnej przekroczy pięciokrotność wysokości kosztów tego upomnienia.
Źródło: pap
