Nowelizacja ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Rząd chce się tym zająć

Marek Knitter
 Rząd chce poprawić ustawę o Funduszu Ochrony Rolnictwa
Rząd chce poprawić ustawę o Funduszu Ochrony Rolnictwa FOT. PAWEL DUBIEL / POLSKA PRESS
Z porządku obrad Rady Ministrów, wynika, że rząd we wtorek czyli 19 listopada 2024 roku zajmie się nowelizacją ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa oraz niektórych innych ustaw.

Wyjaśniono, że obowiązujące obecnie przepisy umożliwiają wypłatę producentom rolnym rekompensat ze środków zgromadzonych na rachunku Funduszu Ochrony Rolnictwa jeżeli podmioty skupujące stały się niewypłacalne. Przypomniano, że program pomocy w formie wypłat rekompensat uzyskał notyfikację w Komisji Europejskiej do końca czerwca 2024 r.

- Wydane do końca czerwca br. przez KOWR decyzje o przyznaniu rekompensat będą pomocą publiczną udzieloną na podstawie notyfikacji Komisji Europejskiej. Od dnia 1 lipca 2024 r. KOWR może wydawać decyzje wyłącznie przy równoczesnym stosowaniu przepisów rozporządzenia Komisji (UE) (...) w sprawie stosowania przepisów Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym - podano w komunikacie.

Dodatkowo podmioty skupujące zgłaszają swoje niezadowolenie wobec nałożonych na nich ustawowych obowiązków deklarowania, naliczania i wpłacania na rachunek Funduszu Ochrony Rolnictwa należności w kwocie 0,125 proc. wartości skupionych produktów rolnych w cenach netto.

Jak podaje agencja PAP, istotą rozwiązań planowanych w projekcie jest wprowadzenie zmian w ustawie o Funduszu Ochrony Rolnictwa umożliwiających: m.in.: zmniejszenie należności do kwoty wynikającej z pomnożenia zmniejszonego współczynnika z 0,125 proc. do 0,07 proc. wartości skupionych produktów rolnych w cenach netto; ograniczenie składanych deklaracji i terminu wpłacania należności na rachunek FOR do rocznych deklaracji i jednorazowych wpłat na rachunek do dnia 31 stycznia roku następnego po roku rozliczeniowym; rezygnację z nakładania kar za brak złożenia deklaracji; uchylenie przesłanki uznania podmiotu skupującego za niewypłacalny w postaci wykreślenia podmiotu będącego osobą fizyczną z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub wydania względem niego decyzji o zakazie wykonywania działalności regulowanej objętej wpisem.

- Jako przesłanki uznania podmiotu skupującego za niewypłacalny pozostaną tylko sądowe postanowienia o upadłości lub restrukturyzacji - napisano także.

Nowelizacja zakłada również podwojenie odpisu na rzecz KOWR z 2,5 proc. do 5 proc. z tytułu opłacenia kosztów związanych z obsługą FOR. Jednocześnie w związku z rocznym rozliczaniem deklaracji i dokonywanych wpłat zmniejszono kwotę wolną od wpłat z dwudziestokrotności do pięciokrotności wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Ta kwota należności zaliczana będzie się na poczet wpłat na Fundusz za kolejny rok, w którym wysokość kwoty należnej przekroczy pięciokrotność wysokości kosztów tego upomnienia.

Źródło: pap

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu