Spis treści
W tym roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zdążył już dokapitalizować swoje przedsiębiorstwo Stadninę Koni Krasne Sp. z o. o. kwotą sześciu milionów złotych. Ale jak się okazuje, prawdziwe wydawanie środków dopiero przed nami.
Najwięcej pieniędzy popłynie do GPW Ventures Asset Managemen
Do końca tego roku instytucja chce wesprzeć kolejne sześć spółek, na łączną kwotę prawie 105 mln zł. Ponadto na inwestycje, w innowacyjne projekty, realizowane przez GPW Ventures Asset Management sp. z o.o. ASI S.K. zaplanowano w budżecie 75 mln zł – wynika z informacji prasowej KOWR.
Mały i średnie przedsiębiorstwa rolne mogą liczyć na dodatkowe pieniądze
GPW Ventures Asset Management sp. z o.o. ASI S.K.A., dzięki środkom pochodzącym od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa uruchomi z kolei procesy inwestycyjne, służące wspieraniu innowacji związanych z szeroko rozumianym polskim sektorem rolnictwa. Jak wyjaśniają urzędnicy, dzięki tej inicjatywie uda się uzyskać dodatkowy, efektywny mechanizm wsparcia finansowego małych i średnich przedsiębiorców rolnych, którzy będą zainteresowane wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, technicznych, organizacyjnych, usługowych i produktowych w szeroko pojętym obszarze rolnictwa.
Gdzie trafią środki ze specjalnego dofinansowania
Środki pieniężne otrzymane przez spółki o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej i w ramach podniesienia kapitału podstawowego, z założenia, przekazywane będą na wyodrębniony rachunek bankowy i przeznaczone jedynie na cele inwestycyjne i rozwojowe – brzmi komunikat prasowy.
Jakie spółki mają istotne znaczenie dla gospodarki narodowej
Warto przypomnieć, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa sprawuje bezpośredni nadzór nad spółkami o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Są to spółki strategiczne, które z jednej strony realizują działania misyjne, z drugiej zaś strony muszą brać pod uwagę rachunek ekonomiczny. Spółki o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej są podmiotami spełniającymi istotne zadania z punktu widzenia polityki rolnej państwa, a przy tym są także silne ekonomicznie, aby skutecznie pokrywać koszty hodowli i/lub upraw.
