Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy dotyczącej Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, systemu gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, a także kilku innych ustaw. Głównym celem tych zmian jest wdrożenie unijnych regulacji do polskiego systemu prawnego.
Zmiany dotkną regulacji dotyczących przelewów natychmiastowych i dostępu do systemów płatności dla instytucji niebankowych
Wśród proponowanych rozwiązań znajduje się między innymi implementacja rozporządzenia unijnego regulującego przelewy natychmiastowe. Celem tego rozporządzenia jest popularyzacja płatności natychmiastowych w euro poprzez nałożenie na dostawców usług płatniczych obowiązku oferowania tych usług przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Projekt przewiduje także otwarcie bezpośredniego dostępu do wyznaczonych systemów płatności dla niebankowych dostawców, takich jak instytucje płatnicze oraz instytucje pieniądza elektronicznego. Przewidziane rozwiązania obejmują wprowadzenie przepisów ustanawiających sankcje za nieprzestrzeganie nowych regulacji oraz możliwość prowadzenia rachunków dla krajowych instytucji płatniczych przez NBP, po odpowiednim uznaniu.
W Ocenie Skutków Regulacji, dołączonej do projektu, podkreślono, że te zmiany mają na celu nie tylko wdrożenie unijnych przepisów, ale także usprawnienie działania krajowego systemu płatniczego.
Przepisy wprowadzają nowe mechanizmy restrukturyzacji banków
Proponowane przepisy wprowadzają również nowość w postaci „wizyty sprawdzającej” przeprowadzanej przez upoważnionych pracowników Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ma to na celu ułatwienie procesu przymusowej restrukturyzacji, znanej jako resolution.
Dodatkowo projekt ustawy przewiduje zmiany techniczne w mechanizmie ustalania i odliczeń minimalnego wymogu funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowanych (MREL) w relacjach jednostek zależnych i grup bankowych. Usunięta zostaje również konieczność ustalania MREL dla podmiotów, które mają być likwidowane w ramach postępowania upadłościowego, a nie przymusowej restrukturyzacji.
Zmiany wynikające z doświadczeń Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
W projekcie zapisano także propozycje zmian wynikające z doświadczeń Bankowego Funduszu Gwarancyjnego związanych z dotychczas przeprowadzonymi procesami resolution. Te doświadczenia pozwoliły na zidentyfikowanie obszarów wymagających uzupełnienia, doprecyzowania lub uporządkowania, aby BFG mógł sprawniej funkcjonować jako organ resolution.
Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy, z wyjątkiem niektórych zapisów, które zaczną obowiązywać w innym terminie.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
