Spis treści
ESAP jako europejski pojedynczy punkt dostępu
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przekazywaniem informacji do europejskiego pojedynczego punktu dostępu został przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Jego głównym celem jest implementacja przepisów Unii Europejskiej dotyczących utworzenia ESAP. Nowe regulacje mają na celu uzupełnienie istniejących obowiązków udostępniania informacji przez podmioty finansowe o nowy wymóg, jakim jest równoległe udostępnianie danych w ESAP.
W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) dołączonej do projektu ustawy, podkreślono, że „podmioty będą zobowiązane do przekazania określonych informacji organowi zbierającemu dane. Organ ten będzie je udostępniał w ESAP, z zastosowaniem specjalnie do tego przeznaczonej infrastruktury IT.” To oznacza, że instytucje finansowe będą musiały dostosować swoje systemy do nowych wymagań technicznych.
Rola organów zbierających dane
Zgodnie z projektem ustawy, organami zbierającymi dane będą m.in. Komisja Nadzoru Finansowego, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Polska Agencja Nadzoru Audytowego oraz Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sądowego. Te instytucje będą odpowiedzialne za gromadzenie danych i ich udostępnianie w ESAP.
W OSR zaznaczono również, że „część informacji, które będą udostępniane w ESAP, będzie pochodziła nie od podmiotów, ale od krajowego organu (np. informacje o nałożonych sankcjach czy zidentyfikowanych instytucjach o znaczeniu systemowym). W takim przypadku to ten organ będzie zamieszczał informacje w ESAP, ponieważ jednocześnie będzie pełnił rolę organu zbierającego dane.” To pokazuje, że nie tylko instytucje finansowe, ale także organy nadzorcze będą miały kluczową rolę w procesie udostępniania informacji.
Wymagania techniczne i formaty danych
Projektowane przepisy określają także wymagania techniczne dotyczące przekazywanych danych. Informacje udostępniane w ESAP muszą być sporządzane w odpowiednim formacie i każdorazowo opatrzone właściwymi metadanymi przed ich udostępnieniem. To istotny krok w kierunku standaryzacji i ułatwienia dostępu do danych.
Według OSR, „podmioty zobowiązane do udostępniania informacji w ESAP będą sporządzać informacje w formacie pozwalającym na ekstrakcję (pobór) danych lub w formacie pozwalającym na ich odczyt maszynowy. Stosowane będą dwa rodzaje (grupy) formatów, w zależności od rodzaju informacji. Wykaz dopuszczalnych formatów oraz ich charakterystyka zostaną określone w wykonawczych standardach technicznych opracowanych przez Europejskie Urzędy Nadzoru.” To oznacza, że instytucje będą musiały dostosować swoje systemy do nowych standardów technicznych.
Zmiany w ustawach i termin wejścia w życie
Projektowane przepisy wprowadzają zmiany w kilkunastu ustawach, w tym w ustawie o rachunkowości, Prawie bankowym oraz Kodeksie Spółek Handlowych. Nowa ustawa ma wejść w życie 10 lipca 2025 roku, z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie w innym terminie.
To oznacza, że instytucje finansowe i nadzorcze mają jeszcze czas na przygotowanie się do nowych obowiązków. Jednakże, biorąc pod uwagę zakres zmian, niezbędne będzie podjęcie odpowiednich działań już teraz, aby zapewnić zgodność z nowymi regulacjami.
