Spis treści
Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że w marcu 2025 roku nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o imponujące 26 proc. w ujęciu rocznym. W porównaniu z lutym tego roku, wzrost wyniósł 27,4 proc. Dane te potwierdzają rosnący popyt na polskie wyroby przemysłowe, co może świadczyć o poprawie koniunktury w sektorze produkcyjnym.
Szczególnie pozytywnie prezentują się również zamówienia na eksport i wywóz, które zwiększyły się o 13,6 proc. r/r, a w porównaniu do lutego — o 12 proc. Wzrost wartości zamówień może przełożyć się na intensyfikację produkcji w kolejnych miesiącach.
Konsumenci mniej optymistyczni
Pomimo dobrych wieści z przemysłu, nastroje konsumentów w kwietniu uległy pogorszeniu. Bieżący Wskaźnik Ufności Konsumenckiej (BWUK) spadł o 1,3 punktu procentowego w stosunku do marca i osiągnął poziom -16,5 pkt. To oznacza, że konsumenci są mniej skłonni do większych zakupów i nieco bardziej pesymistycznie oceniają sytuację gospodarczą kraju.
Największy wpływ na spadek BWUK miały oceny możliwości dokonywania ważnych zakupów oraz aktualnej sytuacji ekonomicznej Polski, które pogorszyły się odpowiednio o 4,1 i 1,8 pkt proc. Jedynie ocena obecnej sytuacji finansowej własnego gospodarstwa domowego uległa poprawie – wzrosła o 1,1 pkt proc.
W porównaniu z kwietniem 2024 r., wskaźnik BWUK jest niższy aż o 5 pkt proc.
Pogorszenie prognoz na przyszłość
Niepokojący jest również spadek Wyprzedzającego Wskaźnika Ufności Konsumenckiej (WWUK), który obrazuje oczekiwania co do przyszłych zachowań konsumenckich. Wskaźnik obniżył się o 2 pkt proc. i wynosi obecnie -11,8 pkt. Pogorszyły się wszystkie składowe tego wskaźnika, w tym szczególnie prognozy dotyczące poziomu bezrobocia (spadek o 3,6 pkt proc.) oraz możliwości oszczędzania pieniędzy (spadek o 2,5 pkt proc.).
W ujęciu rocznym WWUK również prezentuje się słabiej – jest o 5 pkt proc. niższy niż w kwietniu 2024 roku.
Inflacyjne oczekiwania pozostają stabilne
W kwietniu 2025 roku nie zanotowano większych zmian w oczekiwaniach dotyczących inflacji. Odsetek osób przewidujących wolniejszy wzrost cen wyniósł 18,77 proc., co stanowi minimalny wzrost względem marca (18,74 proc.). Blisko połowa badanych (47,83 proc.) spodziewa się, że ceny będą rosły w podobnym tempie co dotychczas. Z kolei 9,55 proc. konsumentów przewiduje przyspieszenie inflacji.
Dane te wpisują się w kontekst opublikowanej wcześniej informacji o inflacji konsumenckiej na poziomie 4,9 proc. r/r w marcu — bez zmian względem lutego.
