Spis treści
- Mamy ambicje rozwijać się na kolejnych rynkach. Obecnie użytkownicy aplikacji mobilnej Tatra banka VIAMO w Słowacji realizują transakcje BLIK-iem w e-commerce. Uzyskaliśmy też w ubiegłym roku zgodę Narodowego Banku Rumunii na działanie systemu i prowadzimy prace wdrożeniowe w tym kraju – powiedział Strefie Biznesu prezes Dariusz Mazurkiewicz.
Niezbędne jest uproszczenie regulacji na poziomie unijnym
Zdaniem prezesa to, co by pomogło w szybszym rozwoju systemu BLIK to uproszczenie regulacji na poziomie unijnym.
- Rozmawialiśmy z nową Komisarz Unii Europejskiej panią Marią Luís Albuquerque (Komisarz ds. usług finansowych oraz unii oszczędności i inwestycji – przy.red.) i z optymizmem przyjęliśmy, że przewidywane są zmiany przepisów związanych z deregulacją na poziomie całej Unii. W obecnej sytuacji geopolitycznej dobrze jest posiadać własny, sprawdzony system płatności – powiedział prezes BLIK-a.
Prezes zwrócił uwagę, że BLIK jest obecnie jednym z najbezpieczniejszych systemów płatności na świecie, a w Polsce korzysta już z niego blisko 20 mln użytkowników.
Komisarz Unii Europejskiej pani Maria Luís Albuquerque (Komisarz ds. usług finansowych oraz unii oszczędności i inwestycji) jako pierwszą wizytę zagraniczną wybrała Polskę. Spotkała się między innymi z ministrem finansów Andrzejem Domańskim a na Giełdzie Papierów Wartościowych ze środowiskiem bankowym i inwestycyjnym.
Liczba transakcji BLIK-iem wyniosła 2,4 mld w 2024 r.
Jak podał ostatnio Polski Standard Płatności (PSP) odnotowano wzrost liczby transakcji BLIK-iem we wszystkich kanałach - łącznie do 2,4 mld w 2024 roku (+37 proc. rdr). Na koniec roku z systemu płatności mobilnych aktywnie korzystało 18,5 mln osób (+17 proc. rdr). W ubiegłym roku nieco ponad połowę wszystkich transakcji BLIK-iem stanowiły płatności w e-commerce. Użytkownicy zapłacili nim w sklepach internetowych 1,2 mld razy, czyli o 27 proc. więcej niż w 2023 r. Wartość transakcji online osiągnęła w ubiegłym roku poziom 172,6 mld zł wobec 125,6 mld rok wcześniej.
W ostatnim roku rosła także liczba przelewów na numer telefonu BLIK - o 46 proc. rdr do 604,8 mln transakcji. Z kolei w tradycyjnych terminalach płatniczych zapłacono BLIK-iem 576,8 mln razy w 2024 r. z czego blisko 46 proc. stanowiły płatności zbliżeniowe. Natomiast w samym IV kwartale Polacy zapłacili BLIK-iem (kodem lub zbliżeniowo) w sklepach stacjonarnych 154,6 mln razy, z czego 75,6 mln to były płatności zbliżeniowe. W 2024 r. odnotowano w systemie także stały wzrost wpłat i wypłat gotówki w ATM - o 15 proc. rdr do 74 mln.
BLIK to powszechny standard płatności mobilnych. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP). Jej udziałowcami są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard.
