Duży bank zawiera pierwsze ugody z frankowiczami

Maciej Badowski
Opracowanie:
Getin Noble Bank zawarł pierwsze umowy z osobami, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich.
Getin Noble Bank zawarł pierwsze umowy z osobami, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich. Krystian Dobuszyński/ Polska Press
Getin Noble Bank, który przeszedł przez proces przymusowej restrukturyzacji, ogłosił zawarcie pierwszych umów z klientami posiadającymi kredyty we frankach szwajcarskich. Syndyk banku zapowiada dalsze działania mające na celu rozszerzenie programu ugód.

Pierwsze ugody z frankowiczami

Getin Noble Bank poinformował o zawarciu pierwszych umów z klientami, którzy zaciągnęli kredyty we frankach szwajcarskich. Program ugód, który rozpoczął się kilka miesięcy temu, już przynosi pierwsze efekty.

– Program wystartował kilka miesięcy temu, a już dziś można odnotować jego pierwsze efekty, w tym zawarte ugody, a także wystawianie listów mazalnych (dokument wystawiany przez bank po spłacie kredytu hipotecznego - red.). Na ten moment procedowanych jest ok. 1000 spraw nadających się do zawarcia ugody, z czego w 60 przypadkach warunki zostały uzgodnione, więc bank czeka tylko na podpis kredytobiorców pod porozumieniem – poinformowano w komunikacie.

W procesie zawierania ugód, przedstawiciele syndyka współpracują z kancelariami i stowarzyszeniami reprezentującymi frankowiczów. Współpraca ta obejmuje prawie 700 klientów, którzy spełniają warunki ugody i są nią zainteresowani.

Tempo realizacji programu

– Realizacja programu ugód nabiera tempa z tygodnia na tydzień. Codziennie przyjmujemy zgłoszenia od kredytobiorców lub ich pełnomocników. Dodatkowo wysłaliśmy ponad 260 pism procesowych do spraw sądowych pozostających w toku wraz z projektem skonkretyzowanej ugody sądowej. Bierzemy też udział w posiedzeniach pojednawczych – od początku roku było ich prawie 800 – przekazał cytowany w komunikacie syndyk Getin Noble Bank w upadłości Marcin Kubiczek.

Aktualnie program ugód jest dostępny dla kredytobiorców, którzy są konsumentami i spłacili co najmniej 200 proc. kapitału. Syndyk zapowiada jednak modyfikacje wymogów formalnych, aby rozszerzyć grupę klientów mogących skorzystać z programu.

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku

Getin Noble Bank, niegdyś notowany na GPW, przeszedł przez proces przymusowej restrukturyzacji rozpoczęty we wrześniu 2022 roku przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Powodem były nieprzerwane straty roczne notowane od 2016 roku oraz zagrożenie upadłością.

W wyniku restrukturyzacji działalność banku została przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, co doprowadziło do powstania VeloBanku. Proces ten był konieczny ze względu na zagrożenie upadłością oraz w interesie publicznym, aby zapewnić stabilność sektora finansowego.

Sprzedaż VeloBanku

Na początku sierpnia 2024 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny podpisał ostateczną umowę sprzedaży VeloBanku, którego nabywcą został Promontoria Holding 418 B.V. Sprzedaż ta zakończyła blisko dwuletni proces przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

Proces ten był ściśle monitorowany przez Komisję Europejską, która nadzorowała zarówno restrukturyzację, jak i sprzedaż VeloBanku. Zakończenie tego procesu oznacza wywiązanie się ze zobowiązań wobec Komisji Europejskiej i stabilizację sytuacji finansowej.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu