Ogromny wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe

Maciej Badowski
Opracowanie:
O 33,3 proc. r/r wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w marcu 2025 r.
O 33,3 proc. r/r wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w marcu 2025 r. Arkadiusz Wojtasiewicz/ Polska Press
W marcu 2025 roku odnotowano znaczący wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi w Polsce. Według danych BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła o 33,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi

W marcu 2025 roku liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wyniosła 36,94 tys., co oznacza wzrost o 24,6 proc. w porównaniu do marca 2024 roku. W porównaniu do lutego 2025 roku, liczba ta wzrosła o 11,6 proc. To znaczący skok, który może wskazywać na ożywienie rynku nieruchomości.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w marcu 2025 roku wyniosła 460,1 tys. zł, co stanowi wzrost o 7 proc. w porównaniu do marca 2024 roku. Wzrost ten jest również widoczny w porównaniu do lutego 2025 roku, gdzie średnia wartość wzrosła o 2,4 proc.

Czynniki wpływające na wzrost popytu

Wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe można tłumaczyć kilkoma czynnikami. Po pierwsze, spadki cen na rynku wtórnym zachęcają do zakupu nieruchomości. Po drugie, zniecierpliwienie związane z oczekiwaniem na uchwalenie nowego programu wsparcia kredytobiorców również wpływa na decyzje potencjalnych nabywców.

– Na odczyt Indeksu Popytu na kredyty mieszkaniowe trzeba patrzeć w kontekście konstrukcji samego wskaźnika. Obecny marcowy wzrost wartości o 33,3 proc. porównujemy do analogicznego odczytu rok temu. Wówczas popyt na kredyty mieszkaniowe bardzo wyhamował w reakcji na zakończenie w grudniu 2023 r. Programu Bezpieczny Kredyt 2% i oczekiwania na kolejny Program wsparcia – tłumaczy dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Wpływ średniej wartości kredytu

Średnia wartość wnioskowanego kredytu również odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu Indeksu Popytu. W marcu 2025 roku padł historyczny rekord średniej kwoty kredytu, co wskazuje na zainteresowanie droższymi nieruchomościami.

– Drugim czynnikiem wpływającym na wysokość wartości Indeksu jest średnia kwota wnioskowanego kredytu. I w tym aspekcie mamy ciekawą sytuację, bowiem w marcu br. padł historyczny rekord: średnia kwota wyniosła 460 tys. zł. Kredytowane są zatem zakupy droższych nieruchomości, co powoduje konieczność częstszego wnioskowania o kredyt dwóch i więcej potencjalnych kredytobiorców – zauważa prof. Rogowski.

Prognozy na Przyszłość

Analizując obecne dane, można spodziewać się dalszego wzrostu Indeksu Popytu na kredyty mieszkaniowe w kolejnych miesiącach 2025 roku. Wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt oraz rosnąca średnia wartość kredytu wskazują na ożywienie rynku i zwiększone zainteresowanie zakupem nieruchomości.

– O 11,6 proc. wzrosła w marcu liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w porównaniu do lutego br., a r/r wzrosła prawie o ¼. Liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy jest najwyższa od stycznia 2024 r. Popyt wydaje się budzić. W mojej opinii wpływ na to mają dwa czynniki. Po pierwsze, spadki cen widoczne zwłaszcza na rynku wtórnym, które zachęcają do zakupu nieruchomości oraz zniecierpliwienie w oczekiwaniu na uchwalenie nowego programu wsparcia kredytobiorców – podsumowuje prof. Rogowski.

Podsumowując, marcowy wzrost wartości zapytań o kredyty mieszkaniowe jest wynikiem kilku czynników, w tym spadków cen na rynku wtórnym oraz oczekiwań na nowe programy wsparcia. Wzrost średniej wartości kredytu wskazuje na zainteresowanie droższymi nieruchomościami, co może przyczynić się do dalszego wzrostu rynku kredytów mieszkaniowych w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu