Deweloperzy napędzają rynek gruntów
Według raportu firmy Colliers, deweloperzy mieszkaniowi byli najbardziej aktywną grupą na rynku gruntów inwestycyjnych w 2024 roku. Ich zainteresowanie gruntami nie zmalało, mimo że sprzedaż mieszkań spadła w porównaniu do 2023 roku, a dynamika wzrostu cen uległa spowolnieniu.
– Mimo ww. aspektów, rok 2024 zakończył się rekordową liczbą wydanych pozwoleń na budowę nowych nieruchomości mieszkaniowych i usług zamieszkania zbiorowego. Dlatego też deweloperzy odczuwają wciąż niedobór działek pod inwestycje – ocenił Dariusz Forysiak z Colliers.
Niska podaż działek, zwłaszcza w dużych miastach, jest jednym z głównych czynników napędzających wzrost cen. Deweloperzy, mimo trudności, wciąż poszukują nowych terenów pod inwestycje, co wpływa na utrzymanie wysokiego poziomu aktywności na rynku.
Stabilizacja cen w innych segmentach
Podczas gdy rynek mieszkaniowy doświadcza dynamicznych zmian, inne segmenty rynku nieruchomości, takie jak grunty biurowe i handlowo-usługowe, wykazują stabilizację cen. W Warszawie ceny gruntów biurowych poza centrum wahały się od 210 do 410 euro za metr kwadratowy, a w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach osiągały nawet 1400 euro za metr kwadratowy.
– Aktywność inwestycyjna jest w segmencie gruntów biurowych „ograniczona" szczególnie w miastach regionalnych, co przekłada się na stabilizację cen gruntów przeznaczonych pod te funkcje – zauważył Forysiak.
Rynek gruntów handlowo-usługowych w dużych aglomeracjach również przeżywa stagnację, z wyjątkiem parków handlowych, które rozwijają się dynamicznie. W miastach regionalnych mała liczba transakcji w tym segmencie również przyczynia się do stabilizacji cen.
Rosnący popyt na grunty pod OZE
Raport Colliers zwraca uwagę na rosnący popyt na grunty przeznaczone pod inwestycje w farmy fotowoltaiczne i wiatrowe. Wzrost ten jest efektem rekordowego udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej w Polsce, który w maju 2024 roku sięgnął 35,9 proc.
– Choć inwestorzy i eksperci w znacznym stopniu pozytywnie oceniają reformę przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym, rosną obawy w zakresie terminowego wprowadzenia w życie jej przepisów, w szczególności ustanowienia Planów Ogólnych. Również zastąpienie procedury lex developer Zintegrowanymi Planami Inwestycyjnymi budzi obawy wzrostu kosztów przedsięwzięcia – stwierdził Forysiak.
Zmiany w przepisach dotyczących planowania przestrzennego mogą ułatwić realizację projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii, co stanowi dodatkowy impuls do rozwoju tego segmentu.
Przyszłość rynku gruntów inwestycyjnych
Przewidywania na 2025 rok wskazują, że tempo wzrostu cen gruntów utrzyma się na dotychczasowym poziomie, o ile aktywność deweloperów pozostanie wysoka, a wsparcie państwa dla nabywców mieszkań będzie kontynuowane.
– Spodziewamy się, że odczuwalny w 2024 roku niedobór działek pod inwestycje oraz dominująca rola rynku mieszkaniowego utrzymają się także w 2025 roku. To pochodna podpisanej w styczniu nowelizacji ustawy odblokowującej wydawanie decyzji WZ (o warunkach zabudowy - red. w obszarach położonych blisko lotnisk w całym kraju, postępującego wdrażania reformy planistycznej oraz oczekiwań rynku względem programów rządowych i wysokości stóp procentowych – ocenił Dariusz Forysiak.
Oczekuje się, że mimo ograniczonego popytu w innych segmentach rynku nieruchomości, ceny nie spadną. Deweloperzy będą nadal poszukiwać nowych możliwości inwestycyjnych, co wpłynie na dalszy rozwój rynku gruntów inwestycyjnych w Polsce.
źródło: PAP