Niektóre przepisy Polskiego Ładu niezgodne z Konstytucją Biznesu. Rzecznik MŚP apeluje o zmiany
Rzecznik MŚP, Adam Abramowicz, zwrócił się do Premiera Mateusza Morawieckiego o pilną zmianę przepisów Polskiego Ładu. Według niego, część przepisów podatkowo-składkowych Polskiego Ładu jest sprzeczna z duchem Konstytucji Biznesu oraz deklarowanej przez Premiera Mateusza Morawieckiego potrzeby takiej legislacji, aby ustawy były proste, zrozumiałe i pozbawione niepotrzebnej biurokracji.
Czym jest Konstytucja Biznesu?
Konstytucja Biznesu to pakiet ustaw, obejmujących kompleksowo Prawo przedsiębiorców. Celem dokumentu ustanowionego w 2018 roku było uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności. Zmiany, które wprowadziła Konstytucja Biznesu dotyczą m.in. przyjaznej interpretacji przepisów. Tego warunku nie spełniają zasady Polskiego Ładu.
Rzecznik Adam Abramowicz wnioskuje o zmianę sposobu opłacania składek. Proponuje, aby miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne przede wszystkim miała charakter stały.
Ważne jest, aby roczna składka była naliczana od dochodu liczonego zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli uwzględniającego różnice remanentowe z końca 2021 i 2022 i lat następnych - czytamy w aktualnościach na stronie biura rzecznika małych i średnich przedsiębiorców
Sprawę komentowała już Rzeczpospolita. Głównym problemem jest prawdopodobieństwo zapłacenia bardzo wysokiej składki zdrowotnej przez przedsiębiorców, którzy sprzedadzą towary z 2021 roku.
Przy obliczaniu dochodu na potrzeby składki nie będzie się uwzględniać różnic remanentowych. Takie rozwiązanie powoduje, że składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie znacznie wyższa niż podatek – komentuje rzecznik MŚP
Rzecznik MŚP sugeruje, aby składka zdrowotna była stała
W rozmowie ze stacja PolskieRadio.pl rzecznik Adam Abramowicz potwierdził, że przedsiębiorcy czekają równie szybką reakcje Ministerstwa Finansów, jaką otrzymali etatowcy w formie rozporządzenia ułatwiającego naliczanie składek.
Jako przedsiębiorcy czekamy na takie samo rozporządzenie, jakie w sprawie naliczania zaliczek dla etatowców wydał minister finansów. Upraszczajmy system, róbmy go tanim, jasnym i prostym – zaapelował rzecznik MŚP
ZUS jest otwarty na wszelkie propozycje upraszczające rozliczanie składek
Cieszę się, że mój wniosek spotkał się z pozytywną reakcją Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Pani Profesor Gertrudy Uścińskiej. Pani Prezes zadeklarowała, że jest otwarta na wszelkie propozycje mające na celu uproszczenie rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dodam, że ZUS wykonał w ostatnich latach gigantyczną pracę na rzecz likwidacji zbędnej biurokracji, informatyzacji systemu i uczynienia go przyjaznym dla MŚP. Jeżeli rząd nie zdecyduje się na proponowane przeze mnie zmiany, to uczynimy duży krok wstecz w tym zakresie – czytamy w wypowiedzi Adama Abramowicza na stronie rzecznika małych i średnich przedsiębiorców .
List do premiera przeczytasz tutaj
